21.1 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Νωρίς η «γκέλα» για τη Ντόρτμουντ

Ήττα-σοκ από τη Φράιμπουργκ με 2-1 γνώρισε σήμερα η Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί ήταν, θεωρητικά, το φαβορί πριν την έναρξη της αναμέτρησης, όμως βρέθηκαν πίσω με 0-2 στο 53ο λεπτό και τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν και μάλιστα με αυτογκόλ.

Την ήττα της Ντόρτμουντ εκμεταλλεύτηκε η Βόλφσμπουργκ. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «λύκοι» νίκησαν 2-1 τη Χέρτα στο Βερολίνο και πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Πρώτη νίκη στη φετινή Bundesliga για την Μπόχουμ, που επιβλήθηκε εντός έδρας της Μάιντς με 2-0.

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Έλβις Ρετζμπεκάι.

Ο Στέφανος Καπίνο, τέλος, παρέμεινε στον πάγκο της Αρμίνια Μπίλεφελντ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκρόιτερ Φιρτ (1-1).

Αναλυτικά:

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38΄,  Σομποζλάι, 46΄ Φόρσμπεργκ, 65΄ Σίλβα) Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0 Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (6΄ Γκρίφο, 53΄ Σάλαϊ – 59΄ αυτ. Καϊτέλ) Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60΄ πεν. Λουκεμπάκιο – 74΄ Μπακού, 88΄ Ενμέτσα) Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21΄ Χόλτμαν, 56΄ Πόλτερ) Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50΄ Χργκότα – 45΄ Κλος)