24.5 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ντούμπλαρε τις νίκες του στα φιλικά ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR, άνετα 83-72 την Εφές []

Παρά το γεγονός ότι είχε μόνο εννιά παίκτες στη διάθεσή του ο Εργκίν Αταμάν, ο Παναθηναϊκός AKTOR κέρδισε με μεγάλη άνεση της Αναντολού Εφές σε φιλικό παιχνίδι με 83-72. Μετά τη νίκη επί της Τσεντεβίτα, το «τριφύλλι» αντιμετώπισε την τουρκική ομάδα, έχοντας πολλές απουσίες, όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να γίνει το 2/2.

Από νωρίς προβάδισμα

Ο Παναθηναϊκός με δύο σερί τρίποντα, είχε ξεκινήσει με 6-0 το ματς, με την Εφές να μειώνει από τα 6.75μ. στο 08:59. Τα πρώτα λεπτά το σκορ δεν είχε ξεφύγει, όμως με ένα 5-0 από το 04:50 μέχρι το 03:42, οι παίκτες του Αταμάν ήταν μπροστά με 16-10. Όχι μόνο αυτό, αλλά είχε ακολουθήσει και ένα 6-0, με το «τριφύλλι» να ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά στο 01:38 (22-12).

Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης, είχαν το προβάδισμα με 26-14 (μεγαλύτερη διαφορά στο ματς), κάνοντας μία καταπληκτική εμφάνιση στο επιθετικό κομμάτι, κυρίως τα τελευταία 5 λεπτά, όπου ήταν άψογοι και στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Το πρώτο «πράσινο» καλάθι ήταν με τον Σαμοντούροφ για το 28-18, με την Εφές να είχε ένα σερί 4-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 07:50 η διαφορά ήταν στους εννιά (32-23), όμως η τουρκική ομάδα με ένα επιμέρους σκορ 10-2, είχε μειώσει σε 34-33, 04:12 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR βρήκαν σκορ τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και με φινάλε ένα μακρινό τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις, είχαν πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-37.

«Εκτοξεύτηκε» η διαφορά

Η Εφές είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου στο 08:44, με την απάντηση του Παναθηναϊκού AKTOR να ήταν στην αμέσως επόμενη επίθεση. Οι «πράσινοι» βρίσκανε λύσεις με μακρινά σουτ και στο 02:18, είχαν πάει και πάλι τη διαφορά στους 11 (61-49).

Η τρίτη περίοδος είχε ολοκληρωθεί ιδανικά, για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, καθώς με ένα σερί 8-0 πριν το τέλος, ήταν μπροστά στο σκορ με 69-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές είχε ξεκινήσει με ένα 4-0, όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν με ένα σερί 10-0, για το 79-56, στο 05:02. Το… αποτέλεσμα είχε κριθεί, με τους «πράσινους» να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 83-72 και να κάνουν το 2/2 στα φιλικά τους.