16.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νικς – Μάβερικς 100-121: Τους «υπέταξαν» στο Madison Square Garden ()

Οι Μάβερικς ταξίδεψαν στη Νέα Υόρκη για την αναμέτρηση με τους Νικς και έπειτα από 48 λεπτά αγώνα έβαλαν στη βαλίτσα τους τη νίκη με 100-121 και ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο.

Με οδηγό το απίστευτο 41-15 της τρίτης περιόδου και… υπογραφή την τέταρτη, οι Μάβερικς επικράτησαν με 100-121 των Νικς στο Madison Square Garden το βράδυ του Σαββάτου (03/12) με την τριάδα Ντόντσιτς- Χάρνταγουεϊ και Ντινγουίντι.

Οι γηπεδούχοι πήγαν γρήγορα στο double score του 16-8 με τον Μπάρετ, με τον Λούκα να ισοφαρίζει αλλά εκείνοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα χάρη στον Τζούλιους Ραντλ που μπήκε… ζεστός και έβαλε τους 14 από τους 32 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο (32-20). Αν και οι Νικς πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το προβάδισμα μετά το προσωπικό κρεσέντο του αρχηγού τους, η εικόνα είχε αρχίσει να ισορροπεί με τον Ντίνγουιντι να μειώνει σε 40-35 και να μοιράζει την ασίστ στον Χάρνταγουεϊ Τζ. για το 43-43.

Η ενέργεια των Μάβερικς κατέκλυσε το Madison στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Ο Λούκα μοίραζε, σκόραρε και έχοντας… συμπαραστάτες έγραψε το 91-72 λίγο πριν την συμπλήρωση του 36ου λεπτού. Οι παίκτες του Θίμποντο είχαν αποδιοργανωθεί, οι αστέρες των Μάβερικς παρακολουθούσαν από τον πάγκο και το Ντάλας σημείωσε την 11η νίκη του σε 22 ματς στο NBA για τη φετινή σεζόν (στο 10-13 οι Νεοϋορκέζοι).

Ο Λούκα Ντόντσιτς χρειάστηκε μόλις 29 λεπτά για να σκοράρει 30 πόντους με 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Ο Χάρνταγουεϊ σημείωσε 28 με 7 ριμπάουντ και ο Ντίνγουιντι υπολειπόταν 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ για το triple-double (17π., 9ριμπ., 9ασ.).

Για τους Νικς, ο Ραντλ σταμάτησε στους 24 πόντους με 5 ριμπαόυντ και 3 ασίστ, ο Κουίκλι είχε 23 και οι Μπάρετ – Μπράνσον από 13 με τον πρώτο να μαζεύει και 6 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-20, 59-52, 74-93, 100-121