26.9 C
Κυριακή, 23 Ιουνίου, 2024

Νικηφόρα η πρεμιέρα για την Ελβετία

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του EURO 2024 η Ελβετία, επιβληθείσα με 3-1 της Ουγγαρίας στην Κολωνία.

Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Άμπισχερ να βγάζει μια απίθανη κάθετη πάσα προς τον Ντουά, που πλάσαρε τον Γκουλάτσι για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο δημιουργός έγινε εκτελεστής, με τον Άμπισχερ να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Ουγγαρία προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο μισό και αφού στο 64΄ ο (αμαρκάριστος) Βάργκα αστόχησε μόνος σε κεφαλιά, στο 66΄ ο ίδιος μείωσε, επίσης με το κεφάλι, στη σέντρα του Σόμποζλαϊ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της συνάντησης (90΄+3) ο Εμπολό, ύστερα από αμυντικό λάθος των Μαγυάρων.