15.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκη του Ολυμπιακού με ρεσιτάλ Ιντάλγκο

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 11 άσσους και κορυφαίο τον Χιντάλγκο ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στη Σμύρνη και ξεκίνησε ιδανικά το 55ο πρωτάθλημα Volley League.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, είχαν πολλές λύσεις απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα που παρά το ότι η υποδοχή του βρέθηκε σε κακή μέρα κατάφερε να το παλέψει και να κυνηγήσει το σκορ και στα τρία σετ.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μίνι σερί 3-0 από Παγιένκ και Στερν και τον Χιντάλγκο στο σερβίς προηγήθηκε 10-5. Ο Μίλωνας απάντησε με το σερβίς του Ανδρεάδη και δικό του σερί 4-0 και με την επίθεση του Μολίνα ισοφάρισε 11-11.

Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 20-20 οπότε ο Νανόπουλος έχασε το σερβίς (20-21), ο Εφραιμίδης έκανε λάθος επίθεση (20-22).

Ο Χιντάλγκο με επίθεση διαμόρφωσε το 20-23 και ο Γιορντάνοφ με νέο λάθος έδωσε στον Ολυμπιακό πολύτιμο προβάδισμα 24-20 ύστερα από σερί 4-0.

Ο Μολίνα με προσωπικούς πόντους από σερβίς και επίθεση μείωσε για τον Μίλωνα 22-24 και ο Στερν έκανε με επίθεση του 25-22 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-3 αλλά οι τεσσερις συνεχόμενοι άσσοι του Χιντάλγκο εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι έφεραν το ματς στα ίσια (7-7).

Ο Μίλωνας προηγήθηκε πάλι 9-7 με άσσο του Μολίνα και λάθος του Στερν, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 με μπλοκ του Παγιένκ και με νέο ρεσιτάλ του Χιντάλγκο στο σερβίς (2 συνεχόμενοι άσσοι) και ένα μπλοκ του Παγιένκ έκανε σερί 4-0 για το 17-14 υπέρ του Ολυμπιακού. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε έως το τέλος και ο Στερν έκλεισε το σερ πάλι 25-22 για το 2-0.

Αμφίρροπο στο ξεκίνημα του ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 9-9.

Το νέο σερί 3-0 του Ολυμπιακού με τον Λινάρδο αυτή τη φορά άνοιξε το σκορ στο 14-10 ενώ ο 6ος άσσος του Χιντάλγκο έκανε το 17-12 και το μπλοκ του Παγιένκ το 18-12.

Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Κουβανού του Ολυμπιακού με 25-22 και συνολικό σκορ 3-0 σετ.