20.9 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Νίκη με… λαχτάρα για Παναθηναϊκό στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης στο Λαύριο και χρειάστηκαν δύο συνεχή τρίποντα του Μπέικον και το λέι απ του Λι στα 0,6 πριν τη λήξη για να «δραπετεύσει» με το «διπλό» (84-86), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ο Λι, που πέτυχε 22 πόντους, ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για το συγκρότημα της Λαυρεωτικής ο Κόουλ σημείωσε 21 πόντους και ο Φλαγκ 20.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ανάλογες επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 25-15 στα 30’’ πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και με 42-39 στο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (65-65) με καλάθι του Λι, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο 67-67.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-3 στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκαν με 76-70 στο 34’, όμως το Λαύριο ήταν αλύγιστο κι ανάκτησε το προβάδισμα (79-78) στο 37’.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Μπέικον ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος.

Με το σκορ στο 84-84, ο Λι έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» έξι δέκατα πριν από τη λήξη.