19.3 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Νίκη ελπίδας για τον Απόλλωνα Σμύρνης

O Απόλλων Σμύρνης νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στο «Γεώργιος Καμάρας» για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την προτελευταία Λαμία και διατηρεί κάποιες ελπίδες για να αποφύγει την τελευταία θέση και να παίξει στα μπαράζ παραμονής.

Μετά το ημίωρο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε μέτρα στο γήπεδο και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντάουντα, με διπλή προσπάθεια αφού αρχικά απέκρουσε ο Ανέστης, πέτυχε το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ουραγό Απόλλωνα να προσπαθεί να «καθαρίσει» το ματς. Ωστόσο, ο Ανέστης απέκρουσε την κεφαλιά του Ντομίνγκες στο 50’ και, ακόμα περισσότερο, την προσπάθεια του Ιωαννίδη τρία λεπτά μετά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Απόλλωνα. Το μόνο που κατάφεραν ως τη λήξη ήταν ένα άστοχο σουτ του Ντουάρτε (70΄) από πλεονεκτική θέση και, κυρίως, το τετ-α-τετ του Βέργου (80΄), με τον Σορτσάν να βγαίνει νικητής