20.5 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Νέες νίκες για Βραζιλία και Αργεντινή

Αργεντινή και Βραζιλία βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022, μετά τις νέες νίκες τους στα προκριματικά της Νότιας Αμερικής.

Η «αλμπισελέστε» κατέβαλε την αντίσταση του Περού με 1-0, χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 43ο λεπτό, με τους Περβουβιανούς να χάνουν πέναλτι στο 65΄με τον Γιοτούν.

Η Βραζιλία νίκησε πιο εύκολα την Ουρουγουάη (4-1), έχοντας προηγηθεί με 2-0 στο 18ο λεπτό και με τον Νεϊμάρ να ανοίγει το σκορ για τη «Σελεσάο».

Η Βολιβία συνέτριψε 4-0 την Παραγουάη και παραμένει στο «κόλπο» της πρόκρισης. Οι ηττημένοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 1-0, αλλά ο Σανάμπρια αστόχησε σε πέναλτι στο 27΄.

Αναλυτικά:

Βολιβία-Παραγουάη 4-0 (21΄ Ραμάγιο, 53΄ Βιγιαροέλ, 84΄ Αμπρέγιο, 90+4΄ Φερνάντες) Κολομβία-Ισημερινός 0-0 Αργεντινή-Περού 1-0 (43΄ Μαρτίνες) Χιλή-Βενεζουέλα 3-0 (18΄, 37΄ Πούλγκαρ, 73΄ Μπρερετόν) Βραζιλία-Ουρουγουάη 4-1 (10΄ Νεϊμάρ, 18΄, 58΄ Ραφίνια, 83΄ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα – 77΄ Σουάρες)