18.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νάπολι – Ουντινέζε 5-1: Πεντάρα για Champions League () | Serie A

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Νάπολι, η οποία νίκησε 5-1 την αδιάφορη Ουντινέζε στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 36ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «παρτενοπέι», με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλο το ματς, έκαναν άλμα τετράδας και εξόδου στο Champions League. Ο Πιότρ Ζελίνσκι άνοιξε το σκορ στο 28′, παίρνοντας το ριμπάουντ στην απόκρουση του Μούσο στο πλασέ του Όσιμεν.

Στο 31ο λεπτό ήταν το όμορφο πλασέ του Φαμπιάν Ρουίθ με το αριστερό για το 2-0. Οι «φριουλιάνι» μείωσαν με τον Οκάκα στο 41′, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση και εκτέλεση νίκησε τον Μερέτ. Ο Λοσάνο στο 56ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ της Ουντινέζε και έκανε το 3-1, ενώ ο Ντι Λορέντζο στο 66ο από κοντά το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Λορέντσο Ινσίνιε στο 90+1′.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Ράχμανι, Χίσαϊ (84′ Μάριο Ρουί), Μπακαγιοκό (84′ Ντέμε), Ρουίθ, Λοσάνο (76′ Πολιτάνο), Ζελίνσκι (76′ Ελμάς), Ινσίνιε, Όσιμεν (76′ Μέρτενς).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Μολίνα, Μπεκάο (54′ Ουβεγιάν), Μπονιφάτσι, Ζέεχελααρ (76′ Σαμίρ), Στρίγκερ Λάρσεν, Μακενγκό (86′ Παλούμπο), Ουάλας (54′ Φορεστιέρι), Ντε Πάουλ, Περέιρα, Οκάκα (76′ Μίτσιν).