16.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μόνη στην κορυφή η εκπληκτική Ουνιόν Βερολίνου

Ο Τζόρνταν Πέφοκ της Ουνιόν Βερολίνου σκόραρε στο 84ο λεπτό κι εξασφάλισε την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μάιντς, που την έφερε στην κορυφή της Bundesliga με την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Ουνιόν βρίσκεται στους 39 βαθμούς μετά από 19 αγώνες, δύο μπροστά από την Μπάγερν Μονάχου που επισκέπτεται αύριο (5/2) τη Βόλφσμπουργκ, ενώ η τρίτη Μπορούσια Ντόρτμουντ έχει επίσης 37 βαθμούς, αφού συνέτριψε τη Φράιμπουργκ με 5-1.

Η Ουνιόν, αήττητη εντός έδρας αυτή τη σεζόν, έχει πλέον καταγράψει δύο περισσότερες νίκες πρωταθλήματος από την Μπάγερν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και είχαν ευκαιρίες, πριν ο Κέβιν Μπέχρενς ανοίξει το σκορ μετά από 32 λεπτά δίνοντας ένα δίκαιο προβάδισμα.

Η Μάιντς είχε λίγες ευκαιρίες στον αγώνα, αλλά κέρδισε πέναλτι στο 78ο λεπτό για χέρι και ο αναπληρωματικός Μάρκους Ίνγκβαρτσεν ισοφάρισε.

Στη συνέχεια, η Ουνιόν χρειάστηκε ελάχιστο χρόνο για να ξαναπάρει προβάδισμα κι εν τέλει τη νίκη με το γκολ του Πέφοκ, που είχε μπει ως αλλαγή πριν από πέντε λεπτά.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-0 (55΄ Μπερίσα)Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (26΄ Σλότερμπεκ, 48΄ Αντεγιέμι, 51΄ Αλέ, 69΄ Μπραντ, 82΄ Ρέινα – 45΄ Χόλερ)Ονιόν Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (32΄ Μπέχρενς, 84΄ Πέφοκ -79΄ πεν. Ινγκβάρτσεν)Κολωνία-Λειψία 0-0Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (21΄ πεν., 28΄ Μουανί, 90΄ Μπούτα)Μπόχουμ-Χοφενχάιμ 5-2 (22΄ Χόμφαν, 30΄ Φόρστερ, 40΄ Ασάνο, 69΄ Μάσοβιτς, 83΄ Μπροσίνσκι – 49 Μπαουμγκάρντνερ, 77΄ Νταμπούρ)