24.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022, Ολλανδία – Ισημερινός 1-1: Τη γλίτωσαν οι «οράνιε»

Μουντιάλ 2022: Η Ολλανδία ήταν απογοητευτική κι ήρθε ισόπαλη (1-1) με τον εντυπωσιακό Ισημερινό, ο οποίος άξιζε τη νίκη.

Στο ματς με τη Σενεγάλη δεν ήταν καλοί, αλλά βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη, αυτή τη φορά οι «οράνιε» θα πρέπει να νοιώθουν τυχεροί που απέφυγαν την ήττα.

Ο Χάκπο, με ένα τρομερό σουτ, έβαλε από πολύ νωρίς (βλ. 6ο λεπτό) την ομάδα του Φαν Χαάλ μπροστά στο σκορ, αλλά από εκεί και πέρα οι παίκτες του Άλφαρο κυριάρχησαν. Ο Εστουπινιάν σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Πορόσο ήταν οφσάιντ κι επηρέαζε την ορατότητα του Νόπερτ.

Ο Ισημερινός πήρε αυτό που άξιζε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος. Ο Ένερ Βαλένσια ισοφάρισε σε 1-1 στο 49ο λεπτό, ενώ η εκείνος κι οι συμπαίκτες του θα μπορούσαν να είχαν γυρίσει τούμπα το ματς.

Το σουτ του Πλάτα τράνταξε το δοκάρι στο 59’, ενώ οι τελικές ήταν 14-2 υπέρ του Ισημερινού! Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής, όμως, όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά είδε και τον Βαλένσια να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού πάνω στο φορείο.

Ολλανδία – Εκουαδόρ 1-1fifa.com

Διαιτητής: Μουσταφά Γκορμπάλ (Αλγερία)Κίτρινες: ΜέντεςΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Φρένκι ντε Γιονγκ, Κόπμαϊνερς (80’ Ντε Ρουν), Κλάασεν (69’ Μπερχούις), Μπέρχβαϊν (46’ Ντεπάι), Xάκπο (79’ Βέγκχορστ).ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (Γκουστάβο Άλφαρο): Γκαλίντες, Πρεσιάδο, Χινκαπιέ, Πορόσο, Τόρες, Εστουπινιάν, Καϊσέδο, Μέντες, Πλάτα (90’ Ιμπάρα), Ένερ Βαλένσια (90’ λ.τρ. Κ. Ροντρίγκες), Εστράδα (74’ Σαρμιέντο).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Κατάρ – Σενεγάλη 1-3: Πρώτη νίκη για τα «λιοντάρια»

Η Σενεγάλη ήταν ανώτερη, επικράτησε 3-1 του Κατάρ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι «Λέοντες της Τερανγκά» επιβεβαίωσαν το ανταγωνιστικό πρόσωπο που είχαν δείξει κόντρα στην Ολλανδία.

Η Σενεγάλη πανηγύρισε δίκαια το «τρίποντο», με το οποίο ελπίζει σε πρόκριση στα νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Όσο για το Κατάρ, έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Με εξαίρεση ένα 15λεπτο στο δεύτερο μέρος, στο οποίο πέτυχε και το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση, με τον Μουντάρι, η αφρικανική ομάδα ήταν καλύτερη των διοργανωτών. Οι Σενεγαλέζοι προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Ντιά και Ντιεντιού ως 48′, ενώ «καθάρισαν» με το γκολ του Ντιένγκ στο 84ο λεπτό.

Κατάρ – Σενεγάλη 1-3fifa.com

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ (Ισπανία)Κίτρινες: Μοχάμαντ, Αχμέντ, Μαντίμπο – Ντιά, Γιάκομπς, ΣιςΚΑΤΑΡ (Φέλιξ Σάντσες): Μπαρσάμ, Πέδρο Μιγκέλ (83΄ Γουαάντ), Α. Χασάν, Μοχάμαντ, Αλ Χάιντος (74΄ Μουντάρι), Αφίφ, Μπουντιάφ (69΄ Χατέμ), Αχμέντ (83΄ Σαλμάν), Μαντίμπο, Κούκι, ΑλίΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Ν. Μεντί (78΄ Π. Σαρ), Ντιεντιού (74΄ Τσ. Ντιένγκ), Ι. Γκεΐ, Γιάκομπς (78΄ Π. Σισέ), Ντιατά (64΄ Σις), Ντιά, Ι. Σαρ (74΄ Ι. Εντιαγέ)

Ουαλία – Ιράν 0-2: Θρίαμβος στις καθυστερήσεις

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, το Ιράν νίκησε 2-0 την Ουαλία και μπήκε δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης στα νοκ άουτ παιχνίδια. Οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρός ήταν καλύτεροι, είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να σκοράρουν και τελικά πήραν αυτό που άξιζαν στο φινάλε του αγώνα.

Ο Τσεσμί με τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων κι ο Ρεζαϊάν «σφράγισε» τη νίκη στο 90+11’, σε ένα απίστευτο φινάλε.

Οι Ουαλοί είχαν μείνει με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Χένεσι στο 86o λεπτό. Κάπως έτσι ο Γκάρεθ Μπέϊλ, δεν μπόρεσε να χαρεί το σπουδαίο επίτευγμα του, καθώς έφτασε τις 110 συμμετοχές κι έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες στην εθνική ομάδα της χώρας του.

Ουαλία – Ιράν 0-2Fifa.com

Διαιτητής: Μάριο Αλμπέρτο Εσκομπάρ Τόκα (Γουατεμάλα)Κίτρινες: Ρόντον – Γιαχανμπάξ, ΡεζαεϊάνΚόκκινες: ΧένεσιΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (58` Τζέιμς), Ράμσεϊ (88` Γουόρντ), Μπέιλ, Ρόμπερτς (58` Τζόνσον), Αμπάντου (77` Αλεν), Μουρ.ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Χ. Χοσεϊνί, Χατζισαφί (77` Τοραμπί), Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77` Γιαχανμπάκς), Μ. Χοσεϊνί, Αζμούν (68` Ανσαριφάρντ), Νουρολαχί (78` Τσεσμί), Ρεζαεϊάν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Ολλανδία 2 3-1 4Ισημερινός 2 3-1 4Σενεγάλη 2 3-3 3Κατάρ 2 1-5 0

2ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Αγγλία 1 6-2 3Ιράν 2 4-6 3ΗΠΑ 1 1-1 1Ουαλία 2 1-3 1

3ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Σαουδική Αραβία 1 2-1 3Μεξικό 1 0-0 1Πολωνία 1 0-0 1Αργεντινή 1 1-2 0

4ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Γαλλία 1 4-1 3Δανία 1 0-0 1Τυνησία 1 0-0 1Αυστραλία 1 1-4 0

5ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Ισπανία 1 7-0 3Ιαπωνία 1 2-1 3Γερμανία 1 1-2 0Κόστα Ρίκα 1 0-7 0

6ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Βέλγιο 1 1-0 3Κροατία 1 0-0 1Μαρόκο 1 0-0 1Καναδάς 1 0-1 0

7ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Βραζιλία 1 2-0 3Ελβετία 1 1-0 3Καμερούν 1 0-1 0Σερβία 1 0-2 0

8ος όμιλος

ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.Πορτογαλία 1 3-2 3Νότια Κορέα 1 0-0 1Ουρουγουάη 1 0-0 1Γκάνα 1 2-3 0Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1)Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1)974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1)Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1)Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος – 12:00 – ΑΝΤ1)Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1)974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

(49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1)(50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

(52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1)(51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

(53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1)(54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

(55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1)(56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

(58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)(57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

(60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)(69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)ΤΕΛΙΚΟΙLusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)