18.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022, Γαλλία – Πολωνία: Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ, έγραψε ιστορία και αφιέρωσε το γκολ στον Ανρί

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022

ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΛΗ
04.12.2022 | 17:59

Ο Ζιρού πανηγυρίζει με τον Εμπαπέ το γκολ κόντρα στην Πολωνία
PRINT SCREEN GLOMEX

Κιλιάν Εμπαπέ και Ολιβιέ Ζιρού συνεργάστηκαν άψογα, με τον φορ της Μίλαν να κάνει ένα υπέροχο πλασέ και να ανοίγει το σκορ για τη Γαλλία στο 44′, γράφοντας ιστορία, αφού πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ των “τρικολόρ” με 52 γκολ.

Η Γαλλία πήρε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με τον Ολιβιέ Ζιρού να βρίσκει δίχτυα μετά την τεράστια ευκαιρία στο 29′.

Ο Εμπαπέ έβγαλε την κάθετη πάσα στον Ζιρού και ο φορ της Μίλαν έκανε υπέροχο πλασέ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σέσνι για το 1-0 των “τρικολόρ”.

Με το γκολ αυτό του Ζιρού στο 44ο λεπτό, ο 36χρονος έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 52 γκολ με τους “μπλε” και ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών με την εθνική ομάδα.

Ξεπέρασε τον Ανρί , γι’ αυτό και πανηγύρισε το γκολ, το οποίο και του αφιέρωσε, σχηματίζοντας το αρχικό του ονόματός του (Τ).

Το SPORT24 στο Μουντιάλ 2022

Το SPORT24 παίζει μόνο Μουντιάλ 2022 και σε πάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο ! Δες αναλυτικα το Πρόγραμμα του Μουντιάλ και τα αποτελέσματα των αγώνων του Μουντιάλ, Παρακολούθησε το Μουντιάλ live στο Matchcenter, κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24 και στο Youtube κανάλι για να ενημερώνεσαι και να μη χάνεις καμία αθλητική στιγμή!

SPORT24 LIVE MUNDIAL SHOWS

Συντονιστείτε στις 4 καθημερινές εκπομπές του SPORT24 για το Μουντιάλ: Mundial Morning Show (10:00 – 11:00), The Show Must Go On (12:00 – 14:00), Pame Stoixima Pre Game Show (15:30 – 16:00), Game Night (22:45 – 00:15).