21.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός πήρε το αβαντάζ απέναντι στην Φενέρμπαχτσε – Δείτε το

Οι ερυθρόλευκοι άλωσαν την Πόλη με 72-71 και έκαναν το 2-1 στις νίκες

Με απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός απάντησε με break στο break της Φενερμπαχτσέ, ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά (2-1) των πλέι οφ της Euroleague και πλέον την προσεχή Παρασκευή (5/5) έχει την ευκαιρία και πάλι στην Πόλη να τυπώσει εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Κάουνας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 72-71 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο Game 3 της σειράς, η οποία στη χειρότερη περίπτωση θα επιστρέψει σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ!

Ο Σλούκας έκανε μυθικό παιχνίδι (25π., 4ρ., 6ασ.), ευστόχησε σε νεκρό χρόνο από τα 6.75 και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία, όμως η Φενέρ με πόντους του Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 11-5 (5’). Ο Ολυμπιακός συνήλθε στην μπροστινή πλευρά του παρκέ με πόντους από Βεζένκοβ, Παπανικολάου και καλό «διάβασμα» του Γουόκαπ, όμως η άμυνά του δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ (21-15, 10’).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο λάθη και δύο άστοχα σουτ του Μπλακ με αποτέλεσμα στην άλλη πλευρά με πόντους στον αιφνιδιασμό η Φενέρμπαχτσε να βρεθεί στο +11 (26-15, 12’). Τα επόμενα λεπτά εξελίχθηκαν σε μία «μονομαχία» Ντόρσεϊ – Σλούκα με τους δύο γκαρντ να σκοράρουν μόνο που ο «Σλούκι Λουκ» το έκανε καλύτερα και παρέσυρε όλους τους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα να ακολουθήσει ένα σερί 0-10 και το προσπέρασμα (28-29, 17’). Ο Σλούκας ήταν ασταμάτητος (13π.) κι αν δεν έβρισκε τρόπο ο Έντουαρντς να βοηθήσει τους Τούρκους η διαφορά του ημιχρόνου ίσως ήταν μεγαλύτερη (35-38).

Η Φενέρμπαχτσε με τον Καλάθη να δημιουργεί και να σκοράρει ξεκίνησε καλύτερο το τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τους Πειραιώτες οι οποίοι βιάζονταν υπερβολικά στη δική τους επίθεση (45-40, 26’). Η αστοχία από τα 6.75 «πλήγωνε» τον Ολυμπιακό μιας και τα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν υπερβολικά στη ρακέτα τους (49-41, 28’).

Ο Σλούκας συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει και χάρη σε αυτόν οι Πειραιώτες διατηρούσαν ελπίδες (55-50, 32’). Ο χρόνος κυλούσε, η Φενέρμπαχτσε παρέμενε σε θέση οδηγού και τα ελεύθερα τρίποντα των παικτών του Μπαρτζώκα δεν έβρισκαν στόχο και πάλι καλά που υπήρχε ο Σλούκας στο παρκέ (60-57, 35’). Ο Ελληνας γκαρντ… διάβαζε τέλεια κάθε κατοχή και με δικές του ασίστ σε Μπλακ και Βεζένκοβ έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 60-61 (37’). Η πίεση πλέον βρισκόταν στην πλευρά του Ιτούδη και των παικτών του.

Ο Βεζένκοβ ευστόχησε από τα 6.75, αλλά απάντησε αμέσως ο Ντόρσεϊ (63-64, 37’) κι ένα τρίποντο του Καλάθη έβαλε… φωτιά στο γήπεδο (69-66, 39’). Η επόμενη άμυνα του Ολυμπιακού βγήκε και το επόμενο τρίποντο του Βεζένκοβ… μπήκε για την ισοφάριση στους 69 πόντους (48’’ για τη λήξη). Η άμυνα βγήκε ξανά όμως ο Γουόκαπ έκανε λάθος και έδωσε τη μπάλα ανέλπιστα στους γηπεδούχους με τον Γκούντουριτς να διαμορφώνει με μέσης απόστασης το 71-69. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα έφερε ευκαιρία για σχέδιο, ο Σλούκας βγήκε από τα σκριν και παρά την άμυνα του Ζέις σκόραρε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 71-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72