16.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με «σπριντ» στο τέλος ο Ιωνικός νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας

Με σερί 8-0 στα τελευταία 4΄18’’ της συνάντησης, ο Ιωνικός επικράτησε στο κλειστό του Πλάτωνα με 79-75 του Απόλλωνα Πάτρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ πήγε πολύ ψηλά (48-48) αλλά στο δεύτερο, ειδικά μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις σίγησαν, καθώς τον κυρίαρχο ρόλο ανέλαβαν οι άμυνες.

Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να μη δεχθούν πόντο στα τελευταία 4΄ και 30’’ πανηγυρίζοντας μια πολύτιμη νίκη και πιάνοντας στην κατάταξη την αχαϊκή ομάδα (2-5 το ρεκόρ τους).

Κορυφαίοι για τον Ιωνικό του Κώστα Μέξα ήταν οι Χόκινς με 21 πόντους (ένα τρίποντο) και Μαυροκεφαλίδης, που σημείωσε 17 πόντους με 2 τρίποντα.

Ο Απόλλωνας Πατρών του Νίκου Βετούλα είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Τέιλορ με 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν με 15 (3 τρ.), Καράμπελα με 15 (3 τρ., 6 ασίστ) και Καλχούν με 11 (3 τρ.), αλλά πλήρωσε την «αφλογιστία» των τελευταίων λεπτών.