35.2 C
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024

Μείωσε 2-1 νίκες ο Παναθηναϊκός στους τελικούς με τον Ολυμπιακό

Οι πράσινοι επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 83-76

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, είχε την ψυχραιμία όταν ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 73-72 έχοντας επιστρέψει από το -16 (40-24 στο 17΄) και παρέμεινε «ζωντανός» στο «κυνήγι» του τίτλου, μειώνοντας τη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών/Basket League σε 2-1.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 83-76 των «ερυθρόλευκων» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και πλέον στοχεύουν στο break την προσεχή Τετάρτη (12/6) στο ΣΕΦ, προκειμένου να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη στείλουν πίσω στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την απόλυτη ανατροπή.

Το ματς

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με στόχο να… παίξουν ξύλο, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να σφυρίζουν συνεχώς φάουλ, το μπόνους των βολών να ενεργοποιηθεί από τα πρώτα λεπτά και για τις δύο ομάδες και το παιχνίδι να μην έχει και τον καλύτερο ρυθμό. Γεγονός, πάντως, που δεν ενόχλησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, οι οποίοι με μπροστάρη τον Λεσόρ που είχε 8 πόνους με 4/4 δίποντα και 3 ριμπάουντ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (23-18).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήγε στο +7 (25-18) και στη συνέχεια ήλεγξε πλήρως την κατάσταση, έπαιρνε πολλές λύσεις από τον Αντετοκούνμπο τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και τελικά η διαφορά πήγε και στους 16 πόντους (40-24), με το ΟΑΚΑ να έχει πάρει φωτιά. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 10-3 κατάφερε να μειώσει σε 43-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα, στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός είχε 16/21 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός έγραψε 9/21 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη.

Το ματς, με λίγα λόγια, πήγαινε καλά για τους «πράσινους», οι «ερυθρόλευκοι» όμως για ακόμη φορά επιβεβαίωσαν ότι η τρίτη περίοδος είναι η καλύτερή τους. Με τον Κάνααν να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Μιλουτίνοφ να είναι πολύ καλός επιθετικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-44 και στη συνέχεια, στο 26′, σε 55-49, πριν έρθουν 4 συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων για το 59-49.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν παρασύρθηκαν, παρέμειναν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μετατρέψουν σε πραγματικό ντέρμπι το παιχνίδι πλησιάζοντας στο -2 (61-59) στο 30′. Στο 32΄, μάλιστα, ήρθε και η ισοφάριση (64-64), με τον Σλούκα και τον Ναν να βγαίνουν μπροστά για τον Παναθηναϊκό και να τον στέλνουν στο +6 (72-66), πριν έρθει το σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό που στο 36′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 72-73!

Ο Λεσόρ ήταν αυτός που με καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Αταμάν με 75-73 και στη συνέχεια οι Παπαπέτρου (τρίποντο) και Σλούκας το έκαναν 80-73, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 83-76 και να μειώνουν σε 2-1, οδηγώντας τη σειρά σε 4ο παιχνίδι, την Τετάρτη (12/6, 21:15), στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76