18.7 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 77-73: Όταν «ξύπνησε» ήταν αργά! – Δείτε τα highlights ()

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τέλος, αλλά γνώρισε την ήττα (77-73) από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ

Την τέταρτη ήττα του σε πέντε αγώνες γνώρισε το «τριφύλλι», το οποίο δύσκολα θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από το Ισραήλ, παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Photo 6/6

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί στις τρεις πρώτες περιόδους του αγώνα κι ως εκ τούτου η αποστολή του στο φινάλε ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Παρ’ όλα αυτά το «τριφύλλι» λίγο έλειψε να πετύχει μια τεράστια ανατροπή, την οποία ενδεχομένως να είχε πράξει αν είχε ακόμα… ένα λεπτό.

Με δεδομένο, όμως, ότι για 32 λεπτά είχε πολύ κακή εικόνα δεν θα μπορούσε να περιμένει περισσότερα σε μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Μακάμπι, η οποία βρέθηκε ακόμα και στο +20! Στο τέλος, βέβαια, χρειάστηκε οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να δείξουν ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών για να πάρουν την τρίτη τους νίκη σε πέντε ματς.

Κάπως έτσι το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να «σπάσει» και την αρνητική παράδοση που έχει δημιουργήσει στο Τελ Αβίβ, όπου γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα του. Το τελευταίο «διπλό» ήταν τον Μάρτιο του 2018.

Οι διαιτητές: Γκαρσία – Ράτσις – ΠατέρνικοΤα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 16 (3), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6, Σόρκιν 9, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 17 (3), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 15 (3), Φέρελ 3, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (2), Έβανς 2, Σαντ Ρος.

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο .

Μίκης Θεοδωράκης: Άνοιξε η διαθήκη του – Τι αναφέρει για τον Νίκο Κουρή

Ρόδος: Ντόμινο αποκαλύψεων για την κακοποίηση της 8χρονης- «Το έχει ξανακάνει» λέει η κόρη της θείας

Καιρός – Αρναούτογλου: Καρέ – καρέ η εξέλιξη μέχρι την 28η Οκτωβρίου – Η μακροπρόθεσμη τάση ()