20.2 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Λύγισε στο φινάλε ο Ολυμπιακός στο Μαρακανά

Μετά την κορυφή της Ευρώπης, οι Νέοι του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να πατήσουν και στην κορυφή του κόσμου, καθώς ηττήθηκαν από την Φλαμένγκο με 2-1 στο Μαρακανά στο παιχνίδι για τον Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος από την Φλαμένγκο στο πρώτο ημίχρονο και στο 6′ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Παπακανέλλο. Στο 20′ ο ίδιος παίκτης και ο Μπάκουλας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε πολύ καλές στιγμές και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Πειραιώτες… πάγωσαν το Μαρακανά. Στο 54′ μετά από προσπάθειες του Κωστούλα εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Λιατσικούρα που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ, οι Βραζιλιάνοι πίεσαν, έψαξαν την ισοφάριση και την βρήκαν στο 79′ με τον Κάιο Γκαρσία μετά από φάση διαρκείας.

Ο Ολυμπιακός στο 88′ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Πρεκατέ και ενώ όλα έδειχναν πέναλτι, οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 92′ με τον Τερέσα και κατέκτησαν το τρόπαιο.