Κύπρος 2-3: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη έπειτα από δύο γκέλες

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
20.11.2022 | 20:57

Ο Πίττας κοντρολάρει την μπάλα στο Κύπρος – Λουξεμβούργο
AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Η Κύπρος παρουσίασε καλό πρόσωπο έπειτα από τις δύο ήττες στα τελευταία παιχνίδια της και επιβλήθηκε με 3-2 του Ισραήλ σε φιλικό που διεξήχθη το Σάββατο στην Πετάχ Τίκβα.

Η Κύπρος ήταν ανώτερη και κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη έπειτα από εκείνη κόντρα στην Ελλάδα για το Nations League. Αυτήν τη φορά ο αγώνας ήταν φιλικός και διεξήχθη στην Πετάχ Τίκβα, όπου οι παίκτες του Τιμούρ Κετσμπάγια υπέταξαν το Ισραήλ με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα των Χαράλαμπου Χαραλάμπους και Ιωάννη Πίττα πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Δεν έμεινε εκεί όμως, αφού έχασε ευκαιρίες τόσο σε οργανωμένες επιθέσεις όσο και στην κόντρα, κυρίως με τον Πίττα.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με διαφορετικό τρόπο. Οι γηπεδούχοι (για τους οποίους αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Ντορόν Λάιντνερ του Ολυμπιακού) είχαν δοκάρι στο 58′ και κατόπιν, μέσα σε δύο λεπτά, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Ο δραστήριος Όσκαρ Γκλουχ στο 66′ κι ο Τάι Μπαρίμπο που αντικατέστησε τον Μπίρμπας Νάτχο στην ανάπαυλα έκαναν το 2-2.

Οι αλλαγές του Κετσμπάγια αποδείχθηκαν κομβικές όμως και στο 82′ ο Μιχάλης Ιωάννου έκανε το 3-2 λίγο μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Η σύνθεση της Κύπρου: Δημητρίου, Ανδρέου, Γκόγκιτς, Αντωνιάδης, Αντωνίου, Γουίλερ (88′ Οικονομίδης), Ντ. Σπόλιαριτς (76′ Μάμας), Κυριάκου (72′ Ιωάννου), Κάστανος (76′ Μ. Σπόλιαριτς, 88′ Παναγιώτου), Πίττας (72′ Χριστοφή), Χαραλάμπους

Τα φιλικά της ημέρας

Κολομβία – Παραγουάη 2-0 (14′ Σάντσες, 76′ Φαλκάο)
Γουατεμάλα – Νικαράγουα 3-1 (45+3′ πέν., 63′ Λομ, 48′ Σάντις / 75′ Μορένο)
Περού – Βολιβία 1-0 (55′ Ιμπέρικο)
Ουζμπεκιστάν – Ρωσία 0-0
Σλοβακία – Χιλή 0-0
Βόρεια Μακεδονία – Αζερμπαϊτζάν 1-3 (25′ πέν. Μπάρντι / 38′ Τζαφαρκουλίγεβ, 65′ Γκουρμπανλί, 88′ Σεϊντάεβ)
Νορβηγία – Φινλανδία 1-1 (46′ Σέρλοτ / 32′ Κάλμαν)
Νότια Αφρική – Αγκόλα 1-1 (28′ πέν. Λεπάσα / 20′ Ζίνι)
Λουξεμβούργο – Βουλγαρία 0-0
Ομάν – Λευκορωσία 2-0 (78′ Αλ Γιαχιαεΐ, 81′ Αλ Σουμπχί)
Σλοβενία – Μαυροβούνιο 1-0 (42′ Ζάιτς)
Ισραήλ – Κύπρος 2-3 (62′ Γκλοχ, 67′ Μπαρίμπο / 6′ Χαραλάμπους, 24′ Πίττας, 82′ Ιωάννου)
Βενεζουέλα – Συρία 2-1 (2′ Τορεγκρόσα, 50′ Ροντόν / 49′ Ριχανιέχ)
20:30 Μολδαβία – Ρουμανία
21:00 Μάλτα – Ιρλανδία
21:15 Ουγγαρία – Ελλάδα
21:45 Αυστρία – Ιταλία
22:00 Σάντα Λουτσία – Σαν Μαρίνο