18.2 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας στους Άνδρες για την περίοδο 2022-23. Ο «Δικέφαλος», που διακρίνεται ιδιαίτερα στο θεσμό τα τελευταία χρόνια, πανηγύρισε τον τίτλο για πέμπτη φορά συνολικά και τέταρτη συνεχή (2018, 2019, 2022, 2023).

Ως γνωστό, το 2020 και το 2021 δεν διεξήχθησαν οι διοργανώσεις λόγω της πανδημίας. Στον τελικό του Σαββάτου της 1ης Απριλίου ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ με ανατροπή τον πολυνίκη (16 Κύπελλα) Ολυμπιακό, στο κλειστό της «Τέντας» στην Καλαμάτα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που πλέον επικεντρώνονται στο πρωτάθλημα, προηγήθηκαν 1-0 στα σετ κατακτώντας το πρώτο με 25-18 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (25-20 το δεύτερο) και στη συνέχεια όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ: ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-12 και 18-15, αλλά μια καθίζηση της πειραϊκής ομάδας έφερε την ολική ανατροπή και το 25-21 για το συγκρότημα του Μιλενκόσκι, που επικράτησε με το ίδιο σκορ και στο τέταρτο σετ.