15.4 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Κυπελλούχος Γερμανίας η Λειψία

Όπως πέρυσι απέναντι στην Φράιμπουργκ έτσι και φέτος η Λειψία αναδείχθηκε Κυπελλούχος Γερμανίας, νικώντας στον τελικό αυτή τη φορά την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν στη Γερμανία ήταν ισορροπημένος έως το 71ο λεπτό, όταν δηλαδή ο Ενκουνκού άνοιξε το σκορ βάζοντας μπροστά τους «Ταύρους».

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σομποζλάι στο 85΄, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του και μαζί την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε θα παίξει και τη νέα περίοδο στους ομίλους του Champions League. Με τη νίκη της η Λειψία έστειλε την Μπάγερ Λεβερκούζεν στους ομίλους του Europa League και την Άιντραχτ στα πλέι οφ του Conference League.