35.2 C
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024

Κυνηγάκης: Στην 5η θέση στα 5 χλμ. open water στο Βελιγράδι

Ο Άλκης Κυνηγάκης ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου με την 5η θέση στα 5χλμ. στο open water.

Ο Άλκης Κυνηγάκης μετά την 7η θέση στα 10χλμ. open water, ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου με την 5η θέση στα 5χλμ.

Ο Ελληνας κολυμβητής ήταν ξανά μέσα στην ομάδα των κολυμβητών που πρωταγωνίστησαν στην κούρσα, όμως δεν κατάφερε να φθάσει μέχρι το βάθρο, τερματίζοντας στην 5η θέση σε 53:35,0 και σε απόσταση μικρότερη των πέντε δευτερολέπτων από το χάλκινο μετάλλιο.

Μετά την 4η θέση στο πέρασμα στα 1.700μ. ο Κυνηγάκης ήταν 7ος στα 2.300μ., 6ος στα 3.300μ. και μετά πέρασε στην 5η θέση, που έμεινε μέχρι το τέλος, παρά την προσπάθειά του στο τελευταίο χιλιόμετρο.

Στην κούρσα πήρε μέρος και ο πρωτάρης στη διοργάνωση, Γιάννης Σκαρής, καλύπτοντας την απόσταση σε 57:20,1 που τον έφεραν στην 24η θέση, σε σύνολο 29 αθλητών.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ούγγρος, Ντάβιντ Μπέτλεχεμ σε 53:28.3, ο οποίος ήταν 3ος στα 10 χλμ.

Ο Γάλλος, Μαρκ – Αντουάν Ολιβιέ μετά το ασημένιο μετάλλιο στα 10 χλμ., πήρε το ασημένιο και στα 5 χλμ. σε 53:28,7.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ιταλό, Μαρτσέλο Γκουίντι σε 53:30,8, ενώ μπροστά από τον Κυνηγάκη τερμάτισε ο Γάλλος, Σάσα Βελί σε 53:32,9.