24 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Καρδιοχτύπησε η Γιουβέντους, αλλά νίκησε τη Μόντσα και είναι μόνη της στην κορυφή

Η Γιουβέντους έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Μόντσα, επικρατώντας 2-1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A, και βρίσκεται τώρα μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιώργος Κυριακόπουλος έκανε πέναλτι στον Καμπιάζο και ο Βλάχοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα. Ο Σέρβος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Ντι Γκρεγκόριο να τον νικάει σε πρώτο και δεύτερο χρόνο.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ραμπιό άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Η Γιουβέντους μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα, μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Καρμπόνι ισοφάρισε, κάνοντας τη σέντρα από τα δεξιά, με τη μπάλα να περνάει από όλους και να μπαίνει στα δίχτυα του Σέσνι.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα, με τον Ραμπιό να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος τησ μικρής περιοχής και τον Γκάτι με διπλή προσπάθεια να σχηματίζει το τελικό 2-1.

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Ντ’Αμπρόζιο, Καλντιρόλα, Πάμπλο Μαρί, Μπιριντέλι, Ματσίν, Γκαλιαρντίνι, Κυριακόπουλος, Πεσίνα, Τσουρία, Κολπάνι

Γιουβέντους: Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Σάντρο, Καμπιάζο, Μακένι, Νικολούσι, Ραμπιό, Κόστιτς, Κιέζα, Βλάχοβιτς