21.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Καλός για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός αλλά δεν έφτανε

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά για πολλοστή φορά φέτος οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «λησμόνησαν» το τελευταίο δεκάλεπτο και το πλήρωσαν με την τέταρτη ήττα στην Ευρωλίγκα, σε σύνολο 11 αγώνων.

Το πειραϊκό συγκρότημα, που ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο στην Πόλη μπροστά στο σκορ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, προδόθηκε από την άμυνά του που άφησε έτσι σε ρηχά νερά και την επίθεσή του, έχασε με 82-71 και υποχώρησε στο 7-4, ενώ η τουρκική ομάδα πήγε στο 6-5.

Τους γηπεδούχους οδήγησε επιθετικά ο Μίσιτς, που απόντος του Λάρκιν έκανε τα πάντα στο παρκέ φτάνοντας κοντά στο triple-double (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή.

Από την άλλη, απόψε ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6,75 μετρώντας μόλις 9/30 τρίποντα (3/9 ο Βεζένκοφ, 2/7 ο Σλούκας).

Και όμως, ο αγώνας είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για τους «ερυθρόλευκους» που προηγήθηκαν με 10-0, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-13 και το ημίχρονο 41-33.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +10 στις αρχές της τρίτης περιόδου (45-35), όμως η Εφές απαντώντας με επιμέρους σκορ 11-2 πλησίασε σε 46-47.

Με καλάθια του Βεζένκοφ έγινε το 53-46 και στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 52-53 για τον Ολυμπιακό, αλλά στο φίνις της αναμέτρησης Κλάιμπερν και Μίσιτς δεν έφεραν απλώς την ανατροπή αλλά έδωσαν και νίκη με διαφορά στην ομάδα τους.