20.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Καλλιθέα – Ιεράπετρα 2-1: Μεγάλη νίκη με ανατροπή και δύο στα δύο η Καλλιθέα (s)

Με δύο γκολ στο 83′ και το 84′, η Καλλιθέα επικράτησε με 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας κάνοντας το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα και υποχρεώνοντας τους Κρητικούς στην πρώτη τους ήττα.

Με ένα μεγάλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Super League 2. Ένα παιχνίδι που κρίθηκε μέσα σε δύο λεπτά. Συγκεκριμένα μέχρι το 83′, ο ΟΦ Ιεράπετρας προηγούνταν στην Αθήνα της Καλλιθέας με 1-0. Ωστόσο στο συγκεκριμένο λεπτό και το επόμενο, οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές παίρνοντας τη νίκη. Μια νίκη που ήταν η 2η σε δύο αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ανάγκασαν τους Κρητικούς στην πρώτη τους ήττα.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι που φέτος δείχνουν ως τώρα ένα εξαιρετικό πρόσωπο, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Βουό που σκόραρε με κεφαλιά στο 17′. Ένα γκολ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και πίεσαν όσο μπορούσαν και στο 83′ κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με τον Κυνηγόπουλο επίσης με κεφαλιά. Πριν καν προλάβουν οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν, κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με νέα κεφαλιά του Λουκίνα αυτή την φορά στο 84′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Σκόρερ: 83′ Κυνηγόπουλος κεφ, 84′ Λουκίνας κεφ. – 17′ Βουό κεφ.

Athens Kallithea (Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (46′ Μανθάτης), Ρώσση, Κύργιας, Ευαγγέλου, Σαντάνα (89′ Κολτσίδας), Ντεμέτριους (89′ Νάτσης), Τσιντώνης (78′ Μπουλούλης), Νίλι (72′ Κωστανάσιος), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος, Ντέτλερ, Κατάλντι, Τσορνομάζ, Μηλιώτης (66′ Β. Παπαδάκης), Μπλανκ (57′ Ζήσης), Βουό (66′ Καλλιτσουνάκης), Αντερέγκεν.

Πρόγραμμα 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/11)

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 0-0

Σάββατο (19/11)

ΠΑΟ Ρουφ – Κηφισιά Αναβλ.

Κυριακή (20/11)

Αιγάλεω – ΑΕΚ Β’ 1-1Ηλιούπολη – Ηρόδοτος 3-0Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός Β’ (Αναβ.)Επισκοπή – Χανιά 0-1

Δευτέρα (21/11)

Καλλιθέα – ΟΦ Ιεράπετρας 2-1

Ρεπό: Προοδευτική

Η βαθμολογία του Νότιου ομίλου

1. Καλαμάτα 72. Παναχαϊκή 73. ΟΦ Ιεράπετρας 64. Απόλλων Σμύρνης 65. Κηφισιά 66. Καλλιθέα 67. Ηλιούπολη 38. Χανιά 39. ΑΕΚ Β’ 210. Επισκοπή 111. Ολυμπιακός Β’ 112. Αιγάλεω 113. Προοδευτική 014. ΠΑΟ Ρουφ 015. Ηρόδοτος 0

* Κηφισιά, Απόλλων Σμύρνης, Ολυμπιακός Β’, Καλλιθέα και Χανιά έχουν ένα ματς λιγότερο.** Προοδευτική και ΠΑΟ Ρουφ έχουν δύο ματς λιγότερα.