19.7 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κάτι «τρέχει» με την Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου «σκόνταψε» στο ισόπαλο 1-1 εναντίον της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εντός έδρας, χάνοντας βαθμούς για τρίτο συνεχές παιχνίδι (τρεις ισοπαλίες), με το ίδιο σκορ!

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας, η οποία αντιμετωπίζει την Παρί Σεν Ζερμέν στις 14 Φεβρουαρίου στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Σανέ σκόραρε από ασίστ του Μίλερ στο 34ο λεπτό.

Η Άιντραχτ ήταν σε μεγάλο βαθμό ανούσια, έως ότου ο Καμάντα τροφοδότησε τον Κολό Μουανί στη μεγάλη περιοχή και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων νίκησε τον συμπαίκτη του στη Εθνική Γαλλίας, Ουπαμεκανό, στο ένας εναντίον ενός για να ισοφαρίσει στο 69ο λεπτό, με το έβδομο γκολ του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Πριν από το αποψινό παιχνίδι (18η αγωνιστική) είχαν προηγηθεί για την Μπάγερν οι ισοπαλίες με Λειψία και Κολωνία μετά την επανέναρξη της σεζόν. ΟΙ Βαυαροί έχουν πια προβάδισμα ενός βαθμού έναντι της δεύτερης Ουνιόν Βερολίνου, η οποία έχει 36 βαθμούς μετά τη νίκη της Χέρτα με 2- 0 στο ντέρμπι της γερμανικής πρωτεύουσας.

Η Λειψία είναι τρίτη με 35, μετά τη νίκη 2-1 της Παρασκευής επί της Στουτγάρδης, με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην πέμπτη θέση, με 32 βαθμούς.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Λειψία-Στουτγκάρδη 2-1 (25΄, 49΄ Σομποζλάι – 68΄ πεν. Φούριχ)Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 3-1 (13΄ Γκρέγκοριτς, 30΄ Χόλερ, 85΄ Λίνχαρτ – 29΄ πεν. Μπερίσα)Μάιντς-Μπόχουμ 5-2 (1΄ Λι Τζαέ-Σουνγκ, 18΄ Βίντμερ, 28΄, 57΄, 88΄ Ονισίβο – 70΄ Κούντε, 72΄ Μάσοβιτς)Χοφενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-4 (80΄ Μπεμπού – 12΄, 38΄ Χόφμαν, 83΄ Στιντλ, 90΄+1΄ Βολφ)Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (44΄ Ντοέκι, 67΄ Σεγκουίν)Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 2-1 (24΄ πέν., 77΄ Φίλκρουγκ – 90΄ Παρέδες)Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (34΄ Σανέ – 69΄ Κολό Μουανί)