18.2 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ισόπαλος ο φιλικός του Άρη με τη Μακάμπι Χάιφα

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη, με τα έσοδα να διατίθενται υπέρ της ανέγερσης του νέου Μουσείου Ολοκαυτώματος στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 της Μακάμπι Χάιφα στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν στο 10΄, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Πιερό από κοντά έκανε το 0-1. Ένα φάουλ του Πάλμα βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μισπάτι.

Στο 33΄ και σε ανάλογη φάση η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την εκτέλεση του διεθνή επιθετικού από την Ονδούρα, ενώ ο Άρης είχε κι άλλο δοκάρι στο επόμενο λεπτό από προσπάθεια του Γκαρσία, με τον Γκρέι να αστοχεί στη συνέχεια.

Η Μακάμπι έφτασε στο 0-2 στο 69ο λεπτό με ωραία ατομική ενέργεια του Τσιμποτά, διατηρώντας το υπέρ της σκορ έως το 90ό λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο ο Άρης μείωσε με ωραίο σουτ του Ντουκουρέ, ενώ στις καθυστερήσεις οι «κίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λάβι, με τον Πάλμα να ισοφαρίζει στο 90΄+3 από τα 11 βήματα.