25.9 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Ισοπαλία… σαν ήττα στο Αμβούργο

Η Τσεχία και η Γεωργία χρειάζονταν μόνο νίκη στο μεταξύ τους αγώνα για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου μετά τις ήττες τους από Πορτογαλία (2-1) και Τουρκία (3-1), αλλά συμβιβάστηκαν με το «Χ».

Στο «Φολκσπαρκστάντιον» του Αμβούργου το παιχνίδι τους έληξε 1-1 και η κατάσταση ως προς τη συνέχειά τους στη διοργάνωση έγινε περίπλοκη.

Οι Τσέχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια αλλά ο Μαμαρντασβίλι βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και με εκπληκτικές επεμβάσεις ήταν ουσιαστικά αυτός που έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του Βίλι Σανιόλ.

Οι Γεωργιανοί, που πήραν τον πρώτο βαθμό στην πρώτη συμμετοχή τους σε τελική φάση Euro, προηγήθηκαν με πέναλτι του Μικαουτάτζε (χέρι του Χράνατς) στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+4).

Οι Τσέχοι ενέτειναν την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 59΄ με τον Σικ, που λίγο αργότερα τραυματίστηκε, αλλά παρότι υπήρχε χρόνος και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.