15.6 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Η Παρί «σόκαρε» τον Παναθηναϊκό AKTOR (84-80)

Το αήττητο του Παναθηναϊκού AKTOR … έσπασε στο Παρίσι στην έδρα της πρωτάρας Παρί που δεν είχε νίκη τις δυο πρώτες αγωνιστικές. Η ομάδα του Σπλίτερ όμως… σόκαρε τους παίκτες του Αταμάν (84-80) και δικαίως στο τέλος οι Γάλλοι πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα. Την πρώτη τους στη διοργάνωση.

Λάθη και μόλις τρία φάουλ

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αν και έκανε πάρα πολλά λάθη, δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και ήταν πίσω μόνο με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ο Ναν ήταν άστοχος και δεν είχε καθαρό μυαλό ενώ δεν βοήθησε και ο Κώστας Σλούκας που πέρασε στη θέση του. Αντίθετα, ο Μπράουν έδειξε να βρίσκεται σε καλή βραδιά αλλά τα δύσκολα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν στη δεύτερη περίοδο. Είχε φανεί από το ξεκίνημα πως οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα στη δεύτερη περίοδο, με τους «πράσινους» να μην παίζουν άμυνα ενώ και στην επίθεση ήταν άστοχοι, χωρίς δημιουργία.

Η Παρί πήρε τα ριμπάουντ, έτρεξε, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι παίκτες του Αταμάν έπαιζαν άμυνα με τα… μάτια και απλά έβλεπαν τον Χιφί και τους συμπαίκτες του να κάνουν… πάρτι και να σκοράρουν με όποιον τρόπο ήθελαν. Έτσι η διαφορά ολοένα και ανέβαινε και με ένα επί μέρους 15-6, η Παρί ήταν μπροστά με 11 (36-25) ενώ η διαφορά έφτασε και στους 14, δύο φορές μάλιστα. Είναι χαρακτηριστικό της άμυνας που έπαιζε ο Παναθηναϊκός πως είχε στα 17 λεπτά του α’ μέρους μόλις τρία φάουλ! Με τον Λεσόρ να παλεύει μόνος του και διαδοχικές βολές, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αυτό ήταν ένα καλό νέο.

Του ξέφυγε και δεν γύρισε

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά αλλά αντί να πάρει ψυχολογία και να αγχώσει τους Γάλλους, έγινε το αντίθετο και έτσι στο τέλος της περιόδου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι να κυνηγάει μια διαφορά 10 πόντων. Ο Αταμάν προσπάθησε με κοντό σχήμα να βάλει… φρένο στον ρυθμό των Γάλλων αλλά έχασε τις μάχες κάτω από τη ρακέτα αφού ο Λεσόρ ήταν απελπιστικά μόνος. Ο Ναν δεν ήταν καλά, ο Σλούκας δεν βοήθησε καθόλου και έτσι η Παρί που είχε πάρει ψυχολογία από τη στιγμή που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, μπήκε στην τελευταία περίοδο με άλλο αέρα.

Ο Παναθηναϊκός και πάλι προσπάθησε να επιστρέψει αλλά έχασε αρκετά ριμπάουντ ενώ δεν πήρε και βοήθειες ο Λεσόρ, ο οποίος εμφανώς κουρασμένος στα τελευταία λεπτά πέρασε εκτός και έτσι ο Παναθηναϊκός έχασε τον καλύτερό του παίκτη, με τον Αταμάν να τον αφήνει μέχρι το φινάλε εκτός.

Ο Αταμάν στη γραμματεία

Βέβαια ο Παναθηναϊκός πήγε και τη διαφορά στους (73-68) στο 33′, με τον Ματίας Λεσόρ να φτάνει στους 19 πόντους. Ο Τι Τζέι Σορτς έχασε 4 συνεχόμενες βολές αλλά ο Μπάντια Σι έβαλε ένα καλάθι για το 75-68 σε μια φάση όπου ο ΠΑΟ είχε ένα ακόμη χαμένο ριμπάουντ αμυντικό. Ο Κέντρικ Ναν στη συνέχεια χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Λεοπόλντ Καβαλιέρ, ο οποίος χτύπησε τον αγκώνα του και έγινε αλλαγή. Ο Εργκίν Αταμάν χρεώθηκε με τεχνική ποινή πριν δοθεί το αντιαθλητικό του Ναν και οι γηπεδούχοι έβαλαν 3 βολές για το 78-68 με 3’42” στο χρονόμετρο. Ο Τούρκος τεχνικός πήγε, μάλιστα, στη γραμματεία, ζητώντας να σημειώσει το χρονικό της φάσης, για να κατατεθεί ένσταση μετά το τέλος του αγώνα, αφού το αντιαθλητικό θα έπρεπε να θεωρηθεί ως μη γενόμενο μετά το σφύριγμα της τεχνικής. Μέχρι το τέλος η Παρί κράτησε, παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να επιστρέψει, σε μια βραδιά όπου δεν ήταν καθόλου καλός.

O Παναθηναϊκός θα κλείσει την διαβολοβδομάδα του στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ (17/10), ενώ η Παρί θα ταξιδέψει στο Μόναχο για το παιχνίδι με την Μπάγερν (17/10).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 16 (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές, 3 ριμπάιουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μάλκολμ 14 (3/6 τρίποντα), Χίφι 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Βαρντ 9 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ, Σι 2 (5 ριμπάουντ), Ερέρα 3, Χέιζ 6 (3 ριμπάουντ), Γιαντούνεν 6 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ουατάρα 6 (0/5 τρίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 14 (1), Σλούκας 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όσμαν 3 (1), Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Ναν 16 4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 7 (1), Ερνανγκόμεθ 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιούρτσεβεν 2

Τα ομαδικά στιατικά της Παρί: 23/41 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 17/25 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 18/40 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 19/25 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ