21.5 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Η μπίλια στο… κόκκινο για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 68-66 στο ΣΕΦ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρώτη θέση της Basket League που δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας. Οι ”ερυθρόλευκοι” βρήκαν καλές επιθέσεις και άμυνες στα κρίσιμα σημεία σε αντίθεση με το ”τριφύλλι᾽᾽.

Στο ξεκίνημα του ματς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, πέρασαν μπροστά 17-10, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Φαλ και τον Κάνααν και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 24-14. Στη δεύτερο περίοδο το ”τριφύλλι” ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε εύκολο σκορ από τον Μπέικον που ήταν ασταμάτητος και με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά στο σκορ, 24-23. Οι ”πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έφτασαν στο 36-29 αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου οι ”ερυθρόλευκοι” με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ μείωσαν στους τρεις, 35-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, κατάφερε να γυρίσει το ματς να πάρει προβάδισμα 44-40 και να πάει προηγούμενος στη τελευταία περίοδο, με 49-48. Oι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, ο Ολυμπιακός βρήκε κρίσιμα καλάθια με Ουόκαπ, Σλούκα και Φαλ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στα τελευταία δευτερόλεπτα σε 68-66. Η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του ”τριφυλλιού”, ο Μπέικον αστόχησε για τρεις και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την νίκη που τους ορίζει ως το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στη κανονική διάρκεια της Basket League.

Koρυφαίοι για τους νικητές οι Φαλ(17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Βεζένκοβ(22 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ουόλτερς(13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μπέικον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66.