22.7 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Η Εθνική διέσυρε την Αίγυπτο και τώρα πρόωρος τελικός με Ντόντσιτς και Σλοβενία []

Δεν σταματάει πουθενά η Εθνική Ελλάδας, ακόμη και χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Η «Επίσημη Αγαπημένη» επικράτησε της Αιγύπτου, με τελικό σκορ 93-71. Έτσι, ολοκλήρωσε στην κορυφή του ομίλου, μπροστά από την Δομινικανή Δημοκρατία και την Αίγυπτο, οι οποίες είναι στην 2η και στην 3η θέση, αντίστοιχα. Αυτό σημαίνει πως θα βρεθεί στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας», όπου θα αναμετρηθεί με την Σλοβενία (Σάββατο 06/07, 17:30).

Η «γαλανόλευκη» μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κάνοντας αισθητή από νωρίς την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Μάλιστα, ξεκίνησε κάνοντας το 14-3, αλλά οι Αιγύπτιοι έριξαν την διαφορά στους 8 πόντους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-12.

Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας ομάδα υπέπεσε σε αρκετά λάθη, δέχθηκε μερικά εύκολα καλάθια και δεν ήταν αρκετά εύστοχη από την γραμμή του τρίποντου. Η Αίγυπτος έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους, αλλά και στους δύο (40-38), με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αντιδρά. Συγκεκριμένα, μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Παπαγιάννης βάζει… μπλοκ στην αντίπαλη επίθεση, με το Μήτογλου να είναι εύστοχος και να κάνει το 42-38 για την λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «γαλανόλευκη» μπήκε πιο συντονισμένη και έφτασε την διαφορά ξανά σε… διψήφιες διαστάσεις (55-43, 4:45 πριν την ολοκλήρωση). Η Ελλάδα οδήγησε την Αίγυπτο σε μερικές αποφάσεις απελπισίας, με μακρινά σουτ, τα οποία κατέληξαν… έρμπολ. Παράλληλα, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στα αποδυτήρια, λόγω ενόχλησης στην επιγονατίδα.

Όσο περνούσε ο χρόνος της περιόδου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «διάβαζε» καλύτερα την άμυνα ζώνης της αντίπαλης ομάδας. Έτσι, βρήκε διαδρόμους για να βάλει την μπάλα στο καλάθι, χωρίς… κόπο. Μάλιστα, το «χάσμα» έφτασε μέχρι και το +18 (68-50). Ο Παπαγιάννης έγινε το «σημείο αναφοράς» μας. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 68-52.

Η Εθνική ήξερε τι έπρεπε να κάνει στο τέλος. Διαχειρίστηκε την διαφορά και δεν υπέπεσε στα ίδια λάθη που έκανε στην δεύτερη περίοδο. Μάλιστα, βρέθηκε να είναι μπροστά και με 20 πόντους, «καθαρίζοντας» το ματς από νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μήτογλου και Παπανικολάου να είναι κομβικοί. Το ματς έληξε με σκορ 93-71.

Έτσι, περνά στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά ως 1η του όμιλο και θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία. Η ομάδα του Λουκά Ντόντσιτς πέρασε από την Νέα Ζηλανδία, αλλά χωρίς να πάρει την διαφορά των 29 πόντων και τερμάτησε 2η στον δικό της όμιλο. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στον Πειραιά, το απόγευμα του Σαββάτου (17:30, 06/07).

Για την ιστορία, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα αγωνιστεί κανονικά στα ημιτελικά. Δεν έδωσε το «παρών» στην αποψινή αναμέτρηση για λόγους ξεκούρασης, μιας και που ο coach Σπανούλης θεώρησε πως το εμπόδιο της Αιγύπτου δεν θα είναι σπουδαίο και αποδείχθηκε σωστή κίνηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Γκαρσία, ΜπέκερΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 42-38, 68-52, 93-71

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 4 (7 ασίστ), Λαρεντζάκης 12 (4/8 τρίποντα), Μωραΐτης 2, Τολιόπουλος 3 (1), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 16 (8/9 δίποντα), Χαραλαμπόπουλος 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 15 (7/9 δίποντα, 3 ασίστ), Κώστας Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 16 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Ροντλ): Μετβάλι 22 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, Σεχάτα 3 (1), Γκέντι 8 (1/6 τρίποντα), Καλίφα, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 4, Ελγκιζάουι, Γκάρντνερ 6 (3/4 δ/ίποντα), Ελ-Σέικ 7, Αμπντελγκαουάντ 9 (4/4 δίποντα), Χουσεΐν 2, Οράμπι 8 (4/5 δίποντα)