25.1 C
Κυριακή, 30 Ιουνίου, 2024

Η Γεωργία το μεγάλο… μπαμ με νίκη επί της Πορτογαλίας και πρόκριση στους «16» – Το εισιτήριο πήρε και η Τουρκία

Οι Τσέχοι έπαιξαν με 10 παίκτες από το 20ό λεπτό και ηττήθηκαν με 2-1

Η Γεωργία ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και προκρίθηκε στους «16» του Euro 2024, καθώς νίκησε την Πορτογαλία με 2-0.  Οι Ίβηρες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στην 11άδα τους και οι Γεωργιανοί έδειξαν τα δόντια τους στο 2′ με το γκολ του Κβαρατσκέλια. Οι Πορτογάλοι πίεζαν, όμως οι Γεωργιανοί βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 57′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μικουτάτζε.

Στο άλλο ματς του ομίλου, έγινε θρίλερ, μετά την αποβολή του Μπάρακ στο 20′ για την Τσεχία που έμεινε με 10 παίκτες. Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και προηγήθηκε 1-0 στο 51΄ με τον Τσαλχάνογλου. Όλοι πίστεψαν ότι η πρόκριση τελείωσε, όμως οι Τσέχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 66′ με τον Σούσεκ και προσπάθησαν να πετύχουν άλλο ένα γκολ που θα τους έδινε το εισιτήριο για τους «16», αλλά δεν τα κατάφεραν. Και μάλιστα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Τούρκοι έκαναν το 2-1 σε μια κόντρα επίθεση με τον Τοσούν και πήραν τη νίκη και την δεύτερη θέση στον όμιλο με 6 πόντους πίσω από την Πορτογαλία, λόγω της ήττας (3-0) στο μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ η Γεωργία τερμάτισε 3η με 4 βαθμούς. η Τσεχία έμεινε στον έναν πόντο.