23.6 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Γερμανία κέρδισε 2-0 «σβηστά» την Ουγγαρία και έκανε το 2/2 []

Με ένα γκολ του Μουσιάλα στο πρώτο ημίχρονο και ένα από τον Γκουντογκάν στο δεύτερο, η Γερμανία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουγγαρίας χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα και έκανε τη δεύτερη νίκη σε 2 παιχνίδια με αποτέλεσμα να προκριθεί ήδη στους «16». Από την άλλη η Ουγγαρία συμπλήρωσε 2 ήττες και μάλλον αποχαιρετά το EURO2024.

«Μίλησε» ο Μουσιάλα στο πρώτο μέρος για τη Γερμανία

Η Γερμανία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο με την Ουγγαρία να μη μένει τελείως στα μετόπισθεν αλλά να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί είτε στημένες φάσεις είτε αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 22΄με τον Μουσιάλα μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Ουγγαρίας.

Η καλύτερη ευκαιρία που απώλεσαν οι Ούγγροι στα πρώτα 45, ήρθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόμποσλαϊ που δυσκόλεψε τον Νόιερ αλλά δεν το νίκησε.

Η Ουγγαρία δε μπόρεσε να απαντήσει, αντιθέτως η Γερμανία σκόραρε ξανά

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, Γερμανία και Ουγγαρία, επέστρεψαν στο γήπεδο όπως το άφησαν στο πρώτο, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν λύσεις επιθετικά και δε μπόρεσαν να απειλήσουν την ομάδα του Νάγκελσμαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αντίθετα η Γερμανία μεγάλωσε το προβάδισμα της με τον Γκουντογκάν στο 67ο λεπτό μετά από μια υποδειγματική επίθεση και «κλείδωσε» τη νίκη.

Κορυφαίος για τη Γερμανία ήταν ο αρχηγός της ο οποίος μοίρασε μια ασίστ και έβαλε ένα γκολ «κουβαλώντας» την ομάδα του προς τη νίκη και τους 6 βαθμούς.

Γερμανία( Γιούλιαν Νάγκελσμαν):  Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Άντριχ(72 Τσαν), Κρόος, Μουσιάλα (72’ Φιούριχ), Γκιντογκάν (84’ Ούνταβ), Βιρτς (58’ Σανέ), Χάβερτς (58’ Φίλκρουγκ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (76’ Άνταμ), Νάγκι (64’ Κλέινχεϊσλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (76’ Ζ. Νάγκι) , Σαλάι (87’ Σόμποτ), Σομποσλάι, Βάργκα(87’ Γκάζνταγκ)

Βαθμολογία (Θέση, Ομάδα, Αγώνες, Πόντοι) και πρόγραμμα 1ου ομίλου

Γερμανία 2  6Ελβετία    1  3Σκωτία     1   0Ουγγαρία 2   0

1η αγωνιστική:

Γερμανία – Σκωτία 5-1 (10’ Βίρτζ, 19’ Μουσιάλα, 45+1 Χάβερτζ, 68’ Φούλκρουγκ, 90+3 Τσαν/ 87’ Ρούντιγκερ (αυτ.))Ουγγαρία – Ελβετία 1-3 (66’ Βάργκα/ 12’ Ντούα, 45’ Έμπισερ, 90+3 Εμπολό)

2η αγωνιστική:

Γερμανία – Ουγγαρία 2-0   (22’ Μουσιάλα, 67’ Γκουντογκάν)Σκωτία – Ελβετία (19/6, 22:00)