12.5 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η ΑΕΚ άρχιζε να επιβάλλει τον νόμο της (VIDEO)

Η νίκη της ΑΕΚ επί του Ηρακλή με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια σαν σήμερα πριν από 30 χρόνια ήταν μια πρώιμη… παράσταση τίτλου για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ήταν η 5η νίκη στη σειρά μετά από ένα «χλωμό» ξεκίνημα, ήρθε με ωραίο ποδόσφαιρο, ενώ χρειάστηκε μόνο ένα λεπτό για να «κλειδώσει», από το πρώτο γκολ του Κύπριου αρχηγού Γιώργου Σαββίδη με ατομική ενέργεια στο 54’ μέχρι το δεύτερο γκολ του Βασίλη Δημητριάδη από ασίστ του Τόνι Σαβέβσκι στο 55’.

Λίγες μέρες μετά την επική πρόκριση επί της Σπαρτάκ Μόσχας και με την (μετέπειτα φιναλίστ) Τορίνο να περιμένει ήδη στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, η ΑΕΚ βρισκόταν σε δαιμονιώδη φόρμα και έβρισκε τρόπο να «καθαρίζει» ακόμα και τους αντιπάλους που τη δυσκόλευαν. Ο Ηρακλής άντεξε για 54 λεπτά, αλλά κατέρρευσε μέσα σε ένα λεπτό. Ήταν μάλιστα και τυχερός που δεν έφαγε άλλα γκολ στο χρόνο που απέμενε.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έβαλε από κάτω και τον Ολυμπιακό που εκείνη τη μέρα είχε φέρει 2-2 με τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Είχε ήδη αφήσει πίσω τον Παναθηναϊκό και συγκατοικούσε στην κορυφή με τον Απόλλωνα! Θα χρειαζόταν, μάλιστα να περιμένει άλλες επτά αγωνιστικές για  να τον αφήσει κι αυτόν πίσω με το 0-2 στη Ριζούπολη το δεύτερο Σάββατο του Γενάρη. Η ΑΕΚ… ερχόταν και το έβλεπαν πια όλοι.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μήνου, Βασιλόπουλος, Καραγιάννης (87’ Σταματής) Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς, Π. Παπαϊωάννου, Πατίκας (46’ Κλόπας) Σαβέβσκι, Δημητριάδης, Μπατίστα, Σαββίδης

Στις 10 Νοεμβρίου

10/11/35 Απόλλων-ΑΕΚ 1-1 (Πρωτάθλημα Ελλάδας –πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τον Μούγγρα να απαντά για την ΑΕΚ στο γκολ του Ρούσσου και με τον τερματοφύλακα Ρίμπα να «σώζει» την ΑΕΚ από ήττα)

10/11/55 ΑΕΚ-Αθηναϊκός 0-2 (Πρωτάθλημα Αθήνας –από το πρώτο ημίχρονο ήταν διαμορφωμένο το σκορ και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έχασε δύο πέναλτι με τους Λιανό και Παραγιό)

10/11/63 ΑΕΚ-Απόλλων Αθηνών 4-0 (Α’ Εθνική –εύκολη νίκη και ωραίο ποδόσφαιρο μετά από ένα κακό ξεκίνημα με πέντε αγώνες χωρίς νίκη)

10/11/68 Αιγάλεω-AEK 2-3 (Α’ Εθνική – οι Βεντούρης, Σταματιάδης και Παπαϊωάννου ήταν οι σκόρερ της ΑΕΚ σε έναν συναρπαστικό αγώνα μπροστά σε 16 χιλιάδες θεατές)

10/11/74 Ολυμπ. Βόλου-AEK 0-1 (Α’ Εθνική –δύσκολη και σημαντική νίκη με κεφαλιά του Λάκη Νικολάου στο 70’)

10/11/85 AEK-Πανιώνιος 1-1 (Α’ Εθνική –το δεύτερο από τα τέσσερα συνεχόμενα 1-1 του Πανιώνιου στην έδρα της ΑΕΚ την τετραετία 1984-88)

10/11/93 ΑΕΚ-Πανηλειακός 6-3 (Κύπελλο Ελλάδας –η ομάδα της Γ’ Εθνικής από τον Πύργο προηγήθηκε, αλλά η μόνιμη πρωταθλήτρια της εποχής ΑΕΚ πήρε εύκολα την πρόκριση)

10/11/95 Παναθηναϊκός-AEK 3-1 (Κύπελλο Ελλάδας –αδιάφορο ματς για τον όμιλο του Κυπέλλου, με τον Δημήτρη Σαραβάκο να κλείνει το σκορ για την ΑΕΚ)

10/11/97 ΑΕΚ-Πανιώνιος 2-0 (Α’ Εθνική)

10/11/98 Ποσειδώνας Μηχανιώνας – ΑΕΚ 1-0 (Κύπελλο Ελλάδας –ιστορικός αποκλεισμός από ομάδα Γ’ Εθνικής με τον Τάκη Καραγκιοζόπουλο υπηρεσιακό προπονητή)

10/11/2019 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2 (Super League)

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ