26.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Η Αγγλία η μόνη «μετεξεταστέα» ενόψει EURO2024

Η Αγγλία ήταν η μόνη ομάδα που αγωνίζεται στο Euro και ηττήθηκε στασημερινά φιλικά. Πολωνία και Σκωτία ακολούθησαν την Αλβανία και τηνΤσεχία που έπαιζαν νωρίτερα.

Όπως συνήθως οι Άγγλοι ακολούθησαν τον δικό τους, αρνητικό, δρόμο και ήταν ημόνη ομάδα από αυτές που θα αγωνιστούν στο EURO 2024 που ηττήθηκε στα φιλικά της σημερινής μέρας (7/6). Το γκολ που έβαλε ο ο Θορστέινσον για τους Ισλανδούς στο 12’, ήταν το μοναδικό της αναμέτρησης επί των Άγγλων, οι οποίοι θα πρέπει να πάρουν το συγκεκριμένο αγώνα ως μάθημα ενόψει Euro.

Αντίθετα η Πολωνία που προετοιμάζεται επίσης για το Πανευρωπαϊκό κέρδισε με 3-1 την Ουκρανία. Και τα 4 γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πολωνούς να προηγούνται αρχικά με 3-0. Ο Λεβαντόφσκι δεν ξεκίνησε όμως πέρασε στο ματς στο 61 ο λεπτό.

Τέλος η Σκωτία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 έναντι των Φιλανδών. Ενώ προηγήθηκε με 2-0 δε μπόρεσε να διατηρήσει σκορ νίκης και ισοφαρίστηκε από την Φιλανδία.

Τα αποτελέσματα στα σπουδαιότερα φιλικά της βραδιάς (7/6):

Τσεχία – Μάλτα 7-1 (6′ πεν. Μπαράκ, 44′ 58′ Τσίτιλ, 47′ 86′ Γιούρασεκ, 71′ Λινγκρ, 89′ Τσέρνι / 59′ Εμπόνγκ)Αλβανία – Αζερμπαϊτζάν 3-1 (12′ Μπαϊράμι, 81′ Μανάι, 88′ Λάτσι 90+1′ Γκουρμπάνλι)Ρουμανία – Λίχτενσταϊν 0-0Αγγλία – Ισλανδία 0-1 (12′ Πορστέινσον)Πολωνία – Ουκρανία 3-1 (11′ Βαλουκίεβιτς, 16′ Ζιελίνσκι, 30′ Ρόμαντσουκ / 41′ Ντόβμπικ)Σκωτία – Φινλανδία 2-2 (54′ αυτ. Χόσκονεν, 58′ Σάνκλαντ / 72′ Κάλμαν 85′ πεν. Άντμαν)