27 C
Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Η Άλμπα άλωσε το ΟΑΚΑ, νικώντας 88-84 τον Παναθηναϊκό

Mε τον χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τα εντός έδρας παιχνίδια του στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 88-84.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-17. Στο δεύτερο οι ”πράσινοι” ήταν πιο ανταγωνιστικοί αλλά δεν είχαν καθόλου καλή λειτουργία στην άμυνα και πήγαν πίσω στο ημίχρονο με 42-49.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και στο 25′ κατάφεραν να μειώσουν στο ένα καλάθι, 52-54. Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, στο 30′ ήταν μπροστά με 68-66. Oι φιλοξενούμενοι στο 33′ προηγήθηκαν με 71-75 αλλά το ”τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά με 80-75, με ένα σερί 9-0.

Ένα λεπτό πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 84-84 και ο Λο με δύο εύστοχες βολές 17᾽᾽ πριν το φινάλε έκανε το 84-86. Στη τελευταία επίθεση του ματς ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρίποντο και η Άλμπα με 88-84 άλωσε το κλειστό του ΟΑΚΑ.

O Λο με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ μαζί με τον Σμιθ που είχε 14 πόντους και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μπέικον με 16 πόντους και ο Γκριγκόνις με 15.