26.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ηγέτης Τολιόπουλος και 2/2 για την Εθνική

Τρομερός και ασταμάτητος Βασίλης Τολιόπουλος. Ο διεθνής γκαρντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Εθνική κόντρα στην Ολλανδία, με την «επίσημη αγαπημένη» να επικρατεί στη Χάγη με 74-72 και να κάνει το 2/2 στον όμιλό της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

Ο γκαρντ του Άρη τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον ίδιο να είναι ο μεγάλος MVP. Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Μωραΐτη με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ 2 ασίστ και τον Χαραλαμπόπουλο με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς:

Η Εθνική είχε ξεκινήσει εξαιρετικά το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα με 5 πόντους. Η άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη, ήταν εξαιρετική και δεν είχε αφήσει τους Ολλανδούς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Τα λάθη της Ελλάδας στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου δεν την άφησαν να έχει μεγάλη διαφορά, με το σκορ να ήταν 16-12 για τη «γαλανόλευκη».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα πήγαν… στραβά. Με ένα σερί 17-0, οι Ολλανδοί είχαν πάρει το προβάδισμα. Πολλά λάθη από την Εθνική και λίγα ριμπάουντ, είχαν ως αποτέλεσμα να έχει διψήφια διαφορά η Ολλανδία στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου. Με επιμέρους σκορ 27-16, οι δύο ομάδες είχαν πάει στα αποδυτήρια με την Εθνική να ήταν πίσω στο σκορ με 39-32.

Το δεύτερο μέρος

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έδειξε ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Με μπροστάρη τον Βασίλη Τολιόπουλο, αλλά και με σημαντικές ενέργειες από τους Νετζήπογλου και Μωραΐτη, η Ελλάδα είχε επιμέρους σκορ 30-19. Με αυτή της την επίδοση, είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με 62-58. Τα λάθη είχαν μειωθεί, ενώ είχε βάλει μεγάλα καλάθια η «επίσημη αγαπημένη».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αν και είχε θέμα στο σκοράρισμα η Ελλάδα, μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα. Με ηγέτη τον Τολιόπουλο, η Εθνική μας πήρε τη νίκη με 74-72 και έκανε το 2/2 στον όμιλό της.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολλανδίας: 22/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 37 ριμπάουντ (16 επιθετικά – 21 αμυντικά), 22 ασίστ, 19 φάουλ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/31 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 29 ριμπάουντ (10 επιθετικά – 19 αμυντικά), 14 ασίστ, 20 φάουλ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ