17.2 C
Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο, 73-62 τον ΠΑΟΚ [vid]

Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας το βράδυ του Σαββάτου (19/10) στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής της Basket League, με τους γηπεδούχους να υποτάσσουν τον «Δικέφαλο του Βορρά» με σκορ 73-62. Η βραδιά ήταν πολύ σημαντική για τον Πανιώνιο καθώς η ΚΑΕ αποφάσισε να αποσύρει την φανέλα με το νούμερο «4» του Μάκη Δενδρινού, ανεβάζοντας την στον ουρανό του κλειστού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, εμποδίζοντας την ομάδα του Πανιωνίου να σκοράρει πόντο μέχρι το 5ο λεπτό. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση, ισοφαρίζοντας σε 13-13, προτού ο ΠΑΟΚ πάρει προβάδισμα 5 πόντων πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Αλλαγή ρόλων είχαμε στην δεύτερη περίοδο με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει ξανά στο πρώτο πεντάλεπτο. Ίσως στην καλύτερη φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν αμυντικό ριμπάουντ με 8 δευτερόλεπτα στο ρολόι και ο Σμίθ με μια εκπληκτική πάσα βρήκε τον Σαλούστρο κάτω από το καλάθι για να βάλει το buzzer beater.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν άφησε την άλλη να πάρει προβάδισμα, μέχρι που ο Πανιώνιος έκανε ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν, ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά μόλις στους 4 βαθμούς. Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα καθοριστεί στην τελευταία περίοδο. Ψυχωμένος ο Πανιώνιος από τους φιλάθλους που έδωσαν το παρών στο κλειστό της Γλυφάδας, έφτασε στο +11, με τα τρίποντα από Σαλούστρο και Κάναντι. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και έφτασαν στην νίκη με 73-62 και επέστρεψαν τις νίκες, φτάνοντας στους 5 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-31, 54-50, 73-62

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1/4 τρίποντα), Κάναντι 8, Νόκο 9 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/2 τρίποντα), Σμιθ 9 (1/5 τρίποντα), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3 ριμπάουντ), Δημητρακόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 23/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15 (5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Κρούζερ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3 (2 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίδης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/33 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα