18.7 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Επέστρεψαν στη Basket League Τρίτωνας και Μαρούσι

Τρίτωνας και Μαρούσι πανηγύρισαν απόψε (27/5) την άνοδο στην Basket League της περιόδου 2023-24, μετά τις νίκες τους απέναντι σε Ψυχικό και Πανερυθραϊκό αντίστοιχα, στους ημιτελικούς του final-4 της Elite League Ανδρών.

Ο Τρίτωνας επιβλήθηκε με 79-77 του Ψυχικού κι επιστρέφει στα «σαλόνια» της Α1 ύστερα από 44 χρόνια (1978-79). Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μανόιλοβιτς, που με συνολικά 30 πόντους και μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο οδήγησε την ομάδα των Σεπολίων στην άνοδο.

Λίγη ώρα αργότερα ακολούθησε το Μαρούσι, που νίκησε πιο εύκολα (80-68) τον Πανερυθραϊκό. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε χάρη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 32-14 σε αυτό το διάστημα δρομολόγησε την επιστροφή στην ανώτατη κατηγορία ύστερα από 11 χρόνια.

Τρίτωνας και Μαρούσι θα αναμετρηθούν την Κυριακή (28/05, 15:45) για τον τίτλο στην Α2 Ανδρών, ενώ νωρίτερα (13:00) θα διεξαχθεί ο τελικός της «παρηγοριάς» μεταξύ Ψυχικού και Πανερυθραϊκού.