24.8 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ελλάδα – Κροατία 75-55: Η άμυνα έφερε επιβλητική νίκη

Η Εθνική Γυναικών έκανε ακόμα ένα θετικό βήμα, επικράτησε με 75-55 της Κροατίας, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην πρεμιέρα του 2ου τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη».

Το κλειστό γήπεδο του Αμαρουσίου γέμισε ζωή. Κάθε λογής πιτσιρίκια βρέθηκαν στις εξέδρες του για να δουν από κοντά την Εθνική ομάδα Γυναικών κόντρα στην Κροατία. Η νίκη ήρθε με επιβλητικό τρόπο και μέσα από παραγωγική διαδικασία, καθώς η άμυνα έδινε το ρυθμό και η επίθεση μπορούσε να βρίσκει λύσεις (75-55).

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η Μαριέλλα Φασούλα με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Σταμολάμπρου (18π. σε 10΄), Σωτηρίου (9), Μποσγανά (8) και Τσινέκε (7).

Παίκτρια – κλειδί ωστόσο ήταν η Άρτεμις Σπανού, με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε… σκάρτα 17 λεπτά συμμετοχής!

Το ματς

Στην πρεμιέρα του 2ου τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη». Και τουλάχιστον για το πρώτο δεκάλεπτο όλοι έμειναν ικανοποιημένοι. Περισσότερο ο προπονητής της Εθνικής, Πέτρος Πρέκας, με την εμφάνιση της Εθνικής και τη Μαριέλλα Φασούλα κυρίαρχο κοντά στο καλάθι (8π., 7 ασίστ η ομάδα) να παίρνει προβάδισμα 30-14.

Ο αρχικός ενθουσιασμός σε συνδυασμό με ροτέισον, κόλλησε την Εθνική. Έμεινε δίχως πόντο για 6 λεπτά, αντίθετα η Κροατία έκανε σε αυτό το διάστημα σερί 7-0 και πλησίασε σε 30-21.

Μέχρι που η Μαριέλλα Φασούλα… έσπασε το σερί με βολές. Πάντως, το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι για τη «γαλανόλευκη» ήρθε με κόπο 40 δεύτερα έπειτα, με την Μποσγανά να σκοράρει με διπλή προσπάθεια.

Το πρώτο καλάθι έδωσε το έναυσμα και στις παίκτριες και στην εξέδρα. Η αρχική πεντάδα επέστρεψε στο παρκέ, σε κάθε πιθανή ευκαιρία ο ρυθμός ήταν γρήγορος και η Ελλάδα ξέφυγε ξανά στο σκορ με 39-24, με τη Σταμολάμπρου να δίνει λύσεις στο σκορ (10π.).

Ίδια συνταγή και στο 2ο ημίχρονο για την Ελλάδα

Στο δεύτερο ημίχρονο, η… συνταγή δεν άλλαξε. Η ταυτόχρονη παρουσία της Φασούλα και της Σπανού έφερε συνεργασίες κοντά στο καλάθι, ενώ και η άμυνα έμοιαζε να λειτουργεί καλύτερα, σε σχέση με τη 2η περίοδο.

Την ίδια ώρα, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και μπορούσε να παίζει στο ρυθμό που ήθελε.

Η διαφορά στο τέλος της 3ης ήταν στους 27 πόντους (67-40) με την Ελλάδα να έχει 21/30 δίποντα (70%).

Η 4η περίοδος δεν άλλαξε κάτι. Η Ελλάδα επέμεινε στην άμυνα ζώνης, αυτή της έδωσε… πόντους και περιόρισε τις Κροάτισσες, οι οποίες τελείωσαν το ματς με 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 46-29, 67-40,