20.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Εθνική Νέων: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στην Elite Round η Ελλάδα

Εθνική Νέων: Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Ελλάδα, η οποία επικράτησε 3-0 της Ανδόρας, στο πλαίσιο του 2ο ομίλου των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική με το «2 στα 2» «αγκάλιασε» την πρόκριση στην Elite Round της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα έβαλε στέρεες βάσεις για την επικράτηση από το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε 2-0 με τον Τσίκο στο 9ο λεπτό και τον Κούτσια στο 36′, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε διαφορά δυναμικότητας από την αντίπαλό του, κυριάρχησε και στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας εύρος στην επικράτησή του, σημειώνοντας ένα τρίτο γκολ με τον Κυριόπουλο στο 75′, από ασίστ του Κούτσια.

Την τελευταία αγωνιστική (27/9, 19:30) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Τσεχία.

ΕΛΛΑΔΑ: Μοναστηρλής, Τασιούρας, Φίλων (64΄ Γεωργιάδης) Κώττας (80΄ Χατζηκυριάκος), Κεραμίτσης, Βολάκης (64΄ Γκολφίνος), Χρήστου (64΄ Γκούμας), Τσίκος, Αλεξίου (80΄ Νικολάου), Κούτσιας, Κυριόπουλος.ΑΝΔΟΡΑ: Μεϊρέλες, Μπουταρφάς (85΄ Γκουάς), Ακόστα, Φοντ, Ολιβέιρα, Ροντρίγκεζ (77΄ Σάντσεζ), Ρέντε, Μπιενέρτ, Σίλβα (77΄ Ζούμα), Σόλα (85΄ Ρόσα), Ρομάνο (61΄ Καμπς).