19.7 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δύο στα δύο στις καθυστερήσεις η Σεβίλλη

Μετά την Ατλέτικο Μαδρίτης, η Σεβίλλη έγινε η δεύτερη ομάδα που μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές στη La Liga που «μετρά» το απόλυτο στη συγκομιδή βαθμών.

Για να το πετύχουν αυτό οι Ανδαλουσιάνοι είχαν και την τύχη με το μέρος τους, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 εκτός έδρας της Χετάφε και με 6 βαθμούς ισοβαθμούν στο «ρετιρέ» με την κάτοχο του τίτλου, Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το «χρυσό» γκολ της Σεβίλλης πέτυχε ο Έρικ Λαμέλα στις καθυστερήσεις του ματς κι έτσι η ομάδα του διατηρεί το απόλυτο στο πρωτάθλημα μετά το 3-0 της πρεμιέρας επί της Ράγιο Βαγεκάνο.

Παρά τα κρούσματα κορωνοϊού που «χτύπησαν» το συγκρότημα του Λοπετέγκι, ο Λαμέλα βρέθηκε στη σωστή θέση στο 93΄ κι αφού πήρε το «ριμπάσουντ» μετά το σουτ του Μιρ στο δοκάρι, από κοντά δε δυσκολεύτηκε να χαρίσει το «τρίποντο».

Στον αντίποδα, η ομάδα της Μαδρίτης, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο άλλοτε τεχνικός του Ολυμπιακού, Μίτσελ, συμβιβάστηκε με τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς.