27.1 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

«Διπλό» στο Μιλάνο η Λίβερπουλ, νίκη με Εμπαπέ-Μόντριτς η Ρεάλ Μαδρίτης, 9άρα η Μπάγερν []

Και τι… δεν είχε η πρώτη ημέρα της 1ης αγωνιστικής της League Phase του νέου Champions League… Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 άνετα στην έδρα της Μίλαν, στο πιο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς. Η Ρεάλ Μαδρίτης τα… χρειάστηκε απέναντι στην Στουτγκάρδη, αλλά με Εμπαπέ και Μόντριτς «οδηγούς» κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο «τρίποντο» στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου (3-1).

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε… πάρτι απέναντι στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και την φιλοδώρησε με 9 γκολ (9-2). Σημαντικές νίκες στην πρεμιέρα επίσης για Γιουβέντους, Άστον Βίλα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας!

🚨 Champions League – League Table:

1⃣ 🇩🇪 Bayern Munich – 3 pts2⃣ 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Aston Villa – 3 pts3⃣ 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Liverpool – 3 pts4⃣ 🇮🇹 Juventus – 3 pts5⃣ 🇪🇸 Real Madrid – 3 pts6⃣ 🇵🇹 Sporting CP – 3 pts pic.twitter.com/oBDl1JijJK

— Football Rankings (@FootRankings) September 17, 2024 Μίλαν – Λίβερπουλ 1-3

Η Λίβερπουλ μπήκε… υπνωτισμένη και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό από το γκολ του Πούλισιτς. Οι «ρεντς», όμως, ήταν με διαφορά ανώτεροι και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Με… βοήθεια από τις στημένες φάσεις, Κονατέ και Φαν Ντάικ βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας – που ξεκίνησε βασικός – έβγαλε ξανά ασίστ. Ο Σομποσλάι στο δεύτερο μέρος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ντεμπούτο στα «κόκκινα» για τον Φεντερίκο Κιέζα.

Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2

Η Μπάγερν Μονάχου έστησε… πάρτι με καλεσμένη την Ντιναμό Ζάγκρεμπ! Εννιά γκολ για την ομάδα του Βινσέντ Κομπανί, με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει καρέ (τα τρία από το σημείο του πέναλτι). Ο Νόιερ τραυματίστηκε στο ημίχρονο και οι Κροάτες αμέσως με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά μείωσαν σε 3-2, προτού ξεσπάσουν οι Βαυαροί και φτάσουν τον δείχτη του σκορ στο ευρύ 9-2!

Ρεάλ Μαδρίτης – Στουτγκάρδη 3-1

Η Ρεάλ είδε τον Κουρτουά να… κατεβάζει «ρολά» στο πρώτο 45λεπτο και με τον Εμπαπέ στα 20 δευτερόλεπτα από την έναρξη του δευτέρου μέρους, απέκτησε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ουντάβ έφερε το ματς στο 1-1 (68′), αλλά ο Ρούντιγκερ από κόρνερ του Μόντριτς και ο Έντρικ «σφράγισαν» μία δύσκολη νίκη για τη «Βασίλισσα».

Γιουβέντους – Αϊντχόφεν 3-1

Η Γιουβέντους με… αύρα Τιάγκο Μότα εντυπωσίασε και με τον 19χρονο Γιλντίζ σε τρομερή κατάσταση νίκησε άνετα με 3-1. Ο Τούρκος εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 21′ με υπέροχο πλασέ, ενώ ακολούθησαν γκολ από τους ΜακΚένι (27′) και Νίκο Γκονζάλεζ (52′). Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Ολλανδοί ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ με τον Σαϊμπάρι (90+3′).

Γιανγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3

Ξεκίνημα με το… δεξί και για την Άστον Βίλα, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στη Γιανγκ Μπόις. Οι Τίλεμανς (27′), Ράμσεϊ (38′) και Ονάνα (86′) σκόραραν για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, στην πρώτη της συμμετοχή στο Champions League όπως το γνωρίζουμε (δηλαδή από το 1992 κι έπειτα).

Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας της πρεμιέρας του Champions League

Γιουβέντους – Αϊντχόφεν 3-1 (21′ Γιλντίζ, 27′ ΜακΚένι, 52′ Γκονζάλεζ – 90+3′ Σαϊμπάρι)Γιανγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3 (27′ Τίλεμανς, 38′ Ράμσεϊ, 86′ Ονάνα)Μίλαν – Λίβερπουλ 1-3 (3′ Πούλισιτς – 23′ Κονατέ, 41′ Φαν Ντάικ, 67′ Σομποσλάι)Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2 (19′, 57′, 73′ και 78′ Κέιν, 38′ και 61′ Ολίσε, 33′ Γκερέιρο, 85′ Σανέ, 90+2′ Γκορέτσκα)Ρεάλ Μαδρίτης – Στουτγκάρδη 3-1 (46′ Εμπαπέ, 83′ Ρούντιγκερ, 90+5′ Έντρικ – 68′ Ουντάβ)Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Λιλ 2-0 (38′ Γκιέκερες, 65′ Ντεμπάστ)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024

19:45 Σπάρτα Πράγας – Σάλτσμπουργκ19:45 Μπολόνια – Σαχτάρ Ντόνετσκ22:00 Σέλτικ – Σλόβαν Μπρατισλάβας22:00 Κλαμπ Μπριζ – Ντόρτμουντ22:00 Μάντσεστερ Σίτι – Ίντερ22:00 Παρί Σεν Ζερμέν – Ζιρόνα

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024

19:45 Φέγενορντ – Λεβερκούζεν19:45 Ερυθρός Αστέρας – Μπενφίκα22:00 Μονακό – Μπαρτσελόνα22:00 Αταλάντα – Άρσεναλ22:00 Ατλέτικο Μαδρίτης – Λειψία22:00 Μπρεστ – Στουρμ Γκρατς