14.3 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Διαμάντι στη λάσπη του Σπλιτ η ΑΕΚ (VIDEO)

Μία από τις λίγες καλές στιγμές της ΑΕΚ σε αυτά τα τελευταία χρόνια πριν τη μεγάλη καταστροφή του 2013, ήταν η νίκη με 3-1 σε βάρος της Χάιντουκ στο Σπλιτ.

Μπορεί να μην κατάφερε να περάσει η ελληνική ομάδα στη φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ, όμως μετά από εκείνη τη νίκη στο «Πόλιουντ» ήταν δεύτερη στον όμιλο και έλπιζε ξανά. Ήταν μια συναρπαστική λασπομαχία, πέντε μέρες μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Μπλάνκο στο τελευταίο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς γκολ και με τους Κροάτες να διατηρούν ελαφρά υπεροχή, όμως το δεύτερο μέρος ήταν… μόνο ΑΕΚ!

Το σκορ άνοιξε στο 51’ με πέναλτι του Νάτσο Σκόκο μετά από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ επιβλήθηκε και το 0-2 ήρθε δέκα λεπτά μετά, από κόρνερ του Σκόκο και κεφαλιά του Κώστα Μανωλά. Το σκορ έγινε 0-3 στο 84’ με ωραία κίνηση και σουτ του Ισμαέλ Μπλάνκο που δέχθηκε μπαλιά από τον Λεονάρντο. Το γκολ του Μπούλιατ στο 90’ δεν άλλαξε τίποτα.

Δυστυχώς, η πρόκριση δεν ήρθε. Αν και η ΑΕΚ ήθελε έστω μία ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική στο ΟΑΚΑ με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η διαφορά ποιότητας ήταν πολύ μεγάλη. Ο γαλαξίας ακριβοπληρωμένων αστέρων του ρωσικού συλλόγου πέρασε με 0-3 και έκανε το 6/6 στον όμιλο!

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σάχα, Γιάχιτς, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Ντιόπ, Μάκος, Γκέντσογλου, Μπερνς (71′ Λαγός) Σκόκο (76′ Λεονάρντο) Λυμπερόπουλος (80′ Μπλάνκο).

Την 1η Δεκεμβρίου

1/12/46 Αθηναϊκός-ΑΕΚ 0-3 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

1/12/54 ΑΕΚ-Εσπερος Καλλιθέας 3-0 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

1/12/57 ΑΕΚ-Αθηναϊκός 4-1 (Πρωτάθλημα Αθήνας –στην κορυφή η ΑΕΚ μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αλλά ο τίτλος χάθηκε από τον Απόλλωνα)

1/12/63 ΑΕΚ-Νίκη Βόλου 6-0 (Α’ Εθνική –τα σκορ ήταν 1-0 μέχρι το 64’!)

1/12/68 Απόλλων Αθηνών-AEK 0-3 (Α’ Εθνική –μεγάλη νίκη στη λασπωμένη Λεωφόρο με τα γκολ του Κώστα Νικολαϊδη και του Στέλιου Σκευοφύλακα, τέσσερις μέρες μετά την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών με το 2-0 την Κοπεγχάγη)

1/12/74 Ηρακλής-ΑΕΚ 0-2 (Α’ Εθνική –μεγάλη νίκη με τα γκολ των Παπαϊωάννου και Ζαρζόπουλου)

1/12/76 Προοδευτική-ΑΕΚ 1-3 (Κύπελλο Ελλάδας –η Προοδευτική προηγήθηκε με γκολ-οφσάιντ, αλλά η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ στο ξερό γήπεδο του Κορυδαλλού)

1/12/85 Απόλλων Αθηνών-AEK 0-3 (Α’ Εθνική – χαρακτηριστική η εικόνα του Χόκαν Σάντμπεργκ να κρεμιέται από το δοκάρι μετά το γκολ του)

1/12/93 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 (Α’ Εθνική -εξ αναβολής ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, μετά τον αγώνα που είχε διακοπεί λόγω μπλακ-άουτ, και ήττα που δεν κόστισε τον τίτλο, αλλά διέκοψε ένα αήττητο εντός έδρας σερί τριών χρόνων στο πρωτάθλημα!)

1/12/96 Άρης-ΑΕΚ 3-2  (Α’ Εθνική -αυτοκτονία της ΑΕΚ που προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δέχθηκε δύο γκολ από τον νεαρό… Τραϊανό Δέλλα!)

1/12/02 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-4 (Α’ Εθνική -συναρπαστικός αγώνας, με τον ΠΑΟΚ να αιφνιδιάζει με 0-3 στο ξεκίνημα, και να καταδικάζει την ΑΕΚ σε τέταρτο αγώνα πρωταθλήματος χωρίς νίκη!)

1/12/13 ΑΕΚ-ΠΑΟΚρουσώνα 7-1 (Football League 2)

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ