14.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Διέσυρε την Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 81-55 στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε απέναντι στην ουραγό της Euroleague και με ρεκόρ 22-9 «σφράγισε» τη θέση του στην τετράδα, ενώ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 81-55 της Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, για την 31η αγωνιστική και πλέον επικεντρώνονται στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» που ακολουθεί με τον φιλοξενούμενο Παναθηναϊκό (31/3).

Το ματς

Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική του άμυνα αλλά και την άριστη δημιουργία στην επίθεση με αποτέλεσμα συνεχόμενα καλάθια τόσο από μακρινή όσο και από κοντινή απόσταση. Η πεντάδα με Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Πίτερς έμοιαζε ασταμάτητη και η διαφορά γρήγορα έπιασε διψήφιο επίπεδο (18-7, 7’).

Οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα των Πονς και Ομπασοχάν κατάφεραν να μειώσουν λίγο την απόσταση από τους «ερυθρόλευκους» μιας και τα διαδοχικά δικά τους σουτ από τα 6.75 ήταν βιαστικά (29-24, 16’). Ο ΜακΚίσικ με το κάθετο παιχνίδι που διαθέτει πρόσφερε δύο προσωπικά καλάθια και φρόντισε να αλλάξει τον ρυθμό υπέρ της ομάδας του (35-24, 19’).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με μπόλικη πίεση στην πίσω πλευρά του παρκέ και τον Γουόκαπ να σκοράρει στην επίθεση για το 44-32 (24’). Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, η ομαδική άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα δούλευε «ρολόι» και ο Παπανικολάου έγινε πιο ενεργό μέρος της επίθεσης με αποτέλεσμα το 50-32 (26’).

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στην Βιλερμπάν και έτσι στην τελευταία περίοδο μπήκε αρκετά υψηλό δείκτη συγκέντρωσης κυρίως στην άμυνά του. Με καλάθι του Μπολομπόι ξεπεράστηκε και το όριο των 20 πόντων της διαφοράς (67-45, 36’) ενώ η είσοδος του Πάπας ξεσήκωσε την εξέδρα. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν μία ακόμη νίκη (81-55).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 56-39, 81-55