24.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Δεύτερη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό – «Καθάρισε» την Βιλερμπάν στην Γαλλία

Οι πράσινοι επικράτησαν με 86-82

Ο Πααθηναϊκός κατάφερε να πάρει απόψε την δεύτερη σερί νίκη του στην Euroleague, καθώς επικράτησε με 86-82 της Βιλερμπάν στην Γαλλία για την 29η αγωνιστική.

Δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός σημείωσε στο «Astroballe» το τρίτο του εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό» και πλέον επικεντρώνεται στο προσεχές ντέρμπι «αιωνίων» της Α1 Ανδρών/Basket League, με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (28/3, 15:45).  Έτσι συμπλήρωσε τις δέκα νίκες και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην όγδοη διαδοχική ήττα τους και 21η στο σύνολο.

Σε έναν αγώνα άνευ κινήτρου και για τις δύο ομάδες, καθώς δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την εξαιρετική του δεύτερη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 32-17 πέτυχε την ανατροπή, ξέφυγε με +9 (52-43) και «έχτισε» ψυχολογία ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης.

Μάλιστα, το «διπλό» που έψαχνε από τις 2/12/2022 και τη νίκη επί της Ζαλγκίρις, ήρθε σε μία βραδιά που απουσίασε ο τραυματίας Δημήτρης Αγραβάνης, ο Νέιτ Γουόλτερς έμεινε προληπτικά και για λόγους συντήρησης εκτός 12άδας και ο Ματέους Πονίτκα υπέστη διάστρεμμα δεξιάς ποδοκνημικής στη δεύτερη περίοδο και δεν επέστρεψε στον αγώνα.

Η τριάδα των Αμερικανών Πάρις Λι, Ντουέιν Μπέικον και Ντέρικ Γουίλιαμς, έκαναν τη διαφορά στην «πράσινη» επίθεση με 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Βιλερμπάν ο Γιουσούφα Φαλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86