24.8 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Δεύτερη νίκη για ΠΑΟΚ στην Α1 μπάσκετ

Ο ΠΑΟΚ πιέστηκε προς το τέλος του αγώνα, ωστόσο νίκησε στην έδρα του και στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής τη Λάρισα με 82-71 και σημείωσε τη δεύτερη επιτυχία του στο πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» είχε παροπλισμένο τον Μάρβιν Τζόουνς λόγω κορωνοϊού και τραυματία τον Τζος Κάρτερ, ενώ ο Μάλκομ Γκρίφιν έκανε ένεση πριν το παιχνίδι και συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με διαφορά (12-4 στο 3΄, 22-8 στο 9΄), ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +16 (42-26), και διατήρησαν διαφορά ασφαλείας ως το 30΄ (63-46).

Στο 35΄ το ταμπλό έγραψε 71-54, όμως οι φιλοξενούμενοι σε επιμέρους σκορ 15-6 πλησίασαν στους 6 πόντους στα 52΄΄ πριν από τη λήξη (77-71, ενώ ο Ζάρας αστόχησε σε βολή, μετά από τεχνική ποινή στον Λοβ. Ο τελευταίος με τον Τολιόπουλο είχαν 4/4 βολές στα 34΄΄ πριν το τέλος για 81-71, ενώ με 1/2 βολές ο Καμαριανός διαμόρφωσε το τελικό 82-71.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Λοβ (19π.), ΝτιΛέο (18π., 6 ριμπ.), ενώ θετικός στο ντεμπούτο του εμφανίστηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, με 7 πόντους και 5 ασίστ.

Για τη θεσσαλική ομάδα πάλεψαν περισσότερο οι Κρουμπάλι (19π., 10 ριμπ.), Χάντσον (17π., 5 ριμπ.), Παπαντωνίου (15π., 5 ριμπ.).

Να σημειωθεί ότι οι αρχικές πεντάδες κράτησαν πριν την έναρξη πανό συμπαράστασης στον Στέφαν Γέλοβατς, ενώ ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.