Δέχτηκε τέσσερα γκολ από επαρχιακή ομάδα για πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ
17.10.2021 | 19:00

Ο Αουγκούστο στο ΠΑΟΚ – Βόλος
INTIME SPORTS

Αν και προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία 4-4 με τον Βόλο, με τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε να συνιστούν τη χειρότερη αμυντική αμυντική του επίδοση κόντρα σε επαρχιακή ομάδα μετά από το 1973.

Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Βόλο για την 6η αγωνιστική της Super League Interwetten εξελίχτηκε σε μία πραγματική μάχη κορυφής, με τον Δικέφαλο να είναι εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με το ευρύ 4-1 αλλά τους Θεσσαλούς να κάνουν αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο και να σκοράρουν τρεις φορές, για να φύγουν με το 4-4 και το βαθμό της ισοπαλίας από την Τούμπα.

Τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ είναι σίγουρα κάτι που δεν συναντάμε τόσο εύκολα σε ματς πρωταθλήματος για τους ασπρόμαυρους στο σπίτι τους ενώ αν αναζητήσει κανείς πότε ήταν η τελευταία φορά που η εστία του είχε παραβιαστεί τόσες πολλές φορές σε εντός έδρας παιχνίδι απέναντι σε επαρχιακή ομάδα, θα οδηγηθεί σε μία εποχή που το ποδόσφαιρο δεν ήταν ακομα επαγγελματικό (από τη σεζόν 1979-1980).

Συγκεκριμένα στη σεζόν 1972-73, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει βαριά εντός έδρας ήττα με 5-3 από την Παναχαϊκή, σε ένα ματς που μνημονεύεται μέχρι σήμερα από όσους το είχαν ζήσει τότε, αφού εκείνη η ήττα στις 28 Απριλίου 1993 είχε παίξει καθοριστικό ρόλο στο να μην μπορέσει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να κόψει πρώτη το νήμα στο φινάλε και να καταλήξει ο τίτλος του πρωταθλητή στον Ολυμπιακό.