26.7 C
Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024

Γαλλία – Τουρκία 96-46: Φιλικός… διασυρμός 50 πόντων

Τρομερή η Γαλλία στο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Τουρκία που την υπέταξε με 50 πόντους.

Η Γαλλία υποδέχτηκε την Τουρκία σε φιλική αναμέτρηση λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και κατάφερε να… σκορπίσει τη γειτονική μας χώρα, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 96-46.

Πρώτος σκόρερ για τους «τρικολόρ» αναδείχθηκε ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά με 24 πόντους σε 19:51 λεπτά συμμετοχής ενώ στον πίνακα τον σκόρερ για τους νικητές ακολούθησε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 14 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ με 10.

Από την πλευρά της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, ο μοναδικός παίκτης που μπόρεσε να φτάσει διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Σερτάκ Σανλί που ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:55 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-28, 67-37, 96-46