18.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βήμα τίτλου με «διπλό» στη Λεωφόρο

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκες» πήραν (81-76) το ντέρμπι της Λεωφόρου κι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό, καθώς έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

ειδησεισ

Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε στο -8 στο 25’, αλλά παίζοντας αποτελεσματική άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του «τριφυλλιού».

Η Σταμάτη με τη Νικολοπούλου κράτησαν τις φιλοξενούμενες μέσα στο ματς για 30 λεπτά, ενώ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «μίλησε» η Σπυριδοπούλου, η οποία πέτυχε κρίσιμους πόντους.

Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα palyoffs, όπου θυμίζουμε ότι μεταφέρονται τα αποτελέσματα. Αυτό σημαίνει ότι αν οι δύο ομάδες συναντηθούν στους τελικούς (κρίνονται στις 4 νίκες) θα θέλει δύο νίκες για να κατακτήσει τον τίτλο, καθώς θα «κουβαλάει» το 2-0 της regular season.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Τσολάκος – Ζακεστίδης.ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16, Φιτστζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 19 (4), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1), Δίελα, Βιτόλα 12, Χάμπλιν 8.

Euroleague: Όλα τα βλέμματα στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός – Το τηλεοπτικό πρόγραμμα