24.5 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ασύλληπτη ανατροπή – διπλό της Μπόρνμουθ με την Έβερτον, αρνείται να χάσει η Νότιγχαμ Φόρεστ

Η τρίτη αγωνιστική του -κατά πολλούς- κορυφαίου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου του πλανήτη, μας επιφύλασσε δράση και δράμα για ακόμα μία φορά, αυτή τη φορά στο πλαίσιο των αγώνων που έλαβαν χώρα το απόγευμα του Σαββάτου (31/08).

Στα πέντε παιχνίδια της Premier League που διεξήχθησαν ταυτόχρονα, η Μπόρνμουθ ήταν αυτή που «έκλεψε» τις εντυπώσεις κάνοντας ανατροπή από 0-2 σε 3-2 μέσα στην έδρα της Έβερτον στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, φεύγοντας με ένα επικό «διπλό».

Η Νότιγχαμ Φόρεστ υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Γουλβς και αρκέστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας, με το τελικό 1-1 να την διατηρεί αήττητη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις «στροφές». Ο Μπέλεγκραντ ισοφάρισε άμεσα (12′) το γκολ του Γουντ (10′) και έσωσε το βαθμό των «λύκων».

Σπουδαία νίκη για την Μπρέντφορντ η οποία επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον, με τους «άγιους» να πετυχαίνουν απλά το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις αλλά να αγνοούν τον βαθμό με τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. «Σκαρφάλωσαν» στην πεντάδα οι «σφήκες» με την δεύτερη φετινή τους νίκη.

Ίπσουιτς και Φούλαμ μοιράστηκαν εντυπώσεις και τους βαθμούς αφού αρκέστηκαν στο 1-1 το οποίο είχε διαμορφωθεί πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Αγνοούν την ήττα τα «άλογα», με την Φούλαμ να έχει 4 βαθμούς μετά από 3 «στροφές».

Σπουδαίο «διπλό» για την Άστον Βίλα η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 2-0 μέσα στην έδρα της Λέστερ με τα γκολ των Ονάνα (28′) και Ντουράν (63′) με τον Ντιέγκο Μπουανανότε να μειώνει για τις «αλεπούδες» στο 73′ αλλά να αδυνατούν να αποσοβήσουν την ήττα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Premier League Άρσεναλ – Μπράιτον 1-1 (38′ Χάβερτζ – 58′ Πέντρο)Μπρέντφορντ – Σαουθάμπτον 3-1 (43′, 65′ Εμπουεμό, 69′ Βισά – Σουγκαβάρα 90+4′)Έβερτον – Μπόρνμουθ 2-3 (50′ Κέιν, 57′ Κάλβερτ-Λιούιν – 87′ Σεμενιό, 90+2′ Κουκ, Σινιστέρα 90+6′)Ίπσουιτς – Φούλαμ 1-1 (15′ Ντέλα – 32′ Τραορέ)Λέστερ – Άστον Βίλα 1-2 (28′ Ονάνα, 6’3 Νουράν – 73′ Μπουονανότε)Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς 1-1 (10′ Γουντ – 12′ Μπελεγκάρντ)31/08 19:30 Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι01/09 15:30 Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας01/09 15:30 Νιούκαστλ – Τότεναμ01/09 18:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ